Bu platformda şimdiye kadar defalarca tekrar etmiş olabiliriz, kusura bakmayın, bir kez daha yineleyeceğiz.

“İçerik kral!” ya da İngilizcesi ile “Content is the king!”.

Yeni medya düzeninde içeriğe erişim seçenekleri ve içerik üretim yöntemleri çeşitlendikçe bu söylem daha da güçlendi. Artan rekabet ile birlikte farklılaşmak, rakiplerden ayrışmak zorlaştıkça içeriğin değeri daha da arttı.

Bu uzun girizgahtan sonra bu yazımızda değinmek istediğimiz konu 2014 kış ve 2016 yaz olimpiyatlarının Türkiye yayın haklarının Murdoch’ın Fox TV’si tarafından kazanılmış olması. Bu yeni bir haber değil gerçi, 2008’in sonunda ilan edilen bir anlaşma.

Anlaşmanın detaylarına bakarsak;

  • Olimpiyat komitesi yayın gelirlerini artırmak için yayın kuruluşlarıyla doğrudan görüşmeye başladı. Öncesinde yayın haklarını  EBU(European Broadcasting Union) satıyordu. O yüzden Türkiye’de de EBU üyesi TRT yayınlıyordu.
  • Fox Türkiye bu anlaşma çerçevesinde FTA, pay-TV ve OTT yayın haklarına sahip olmuş oldu.
  • Fox, yayın hakları için 23 milyon Euro ödeyecek. Bu bedel TRT’nin 2010 ve 2012 için ödediğinin 3 katına karşılık geliyor.

Nasıl ki daha önceki haberimizde yer verdiğimiz gibi Londra 2012’yi TRT Tivibu ve D-Smart’a sattıysa 2014 ve 2016’nin da pay-TV platformlarında görmek kimseyi şaşırtmamalı. Bize kalırsa Fox TV, FTA kanalında yaptığı yayınla elde ettiği reklam gelirlerine ek olarak, yayını pay-TV’lere de pazarlayarak 23 milyon Euro’luk kocaman yatırımının karşılığını almak isteyecektir.  Bu sene Tivibu aynı anda 6 kanaldan yayın yaparak, D-Smart ise 3D yayın ile katma-değer yaratmaya çalıştı. Digiturk ve diğer platformlar ise oyunun dışında kalmayı tercih etti. Sektörde hem fikir olunan konulardan birisi, olimpiyatların sadece pay-TV’lerde yer alması durumunda pek fazla izlenmeyeceği şeklinde. Türk izleyiciler açısından bakıldığında ise, HD kalitesinde yayın beklentisi ve spiker ve yorumcuların makul, bilgili ve kaliteli olması talebi ön plana çıkıyor. Bakalım Fox TV spiker ve yorumcuları TRT’ninkileri mumla aratacak mı?
Konuyla ilgili haber bağlantıları:

 

Share.

About Author

2 yorum

  1. Demekki Turkiye ayvayi yedi..zira ayni grup suan Avustralya’da free-to-air ve pay-tv araciligiyla olimpiyat yayinlarini yapiyor..Free-to-air yayin yapan Channel 9 ve pay-tv yayini yapan Foxtel Murdoch’un..Channel 9’in yayinlari o kadar rezalet ki Avustralya’da insanlar ayaklanmak uzere..Gosterdikleri tek sey sabah aksam ozet, tekrar ve 5-10 dk bolumler halinde sadece Avustralya’nin karsilasmalari, gerisi sponsorlarin reklamlari..Su ana kadar hic bir ulkenin maci yada musabakasini tam olarak ne canli nede banttan yayinladilar..Insanlari para verip pay-tv platformlari Foxtel’e yonlendiriyorlar..Zannedersem bu grup ayni seyi onumuzdeki yillarda Turkiye’ye de yasataca..

  2. Öncelikle yorum için çok teşekkürler. Şimdilik Fox grubunun Türkiye’de kendine ait bir pay-TV platformu bulunmuyor. Ancak mevcut operatörlerden biri ile bir işbirliğine gidip Avustralya’dakine benzer bir strateji izleyebilirler. Dileyelim ki, zaten çok da başarılı sonuçlar alamadığımız olimpiyatlar böyle bir gelişme ile daha da gözden düşmesin. Zaten Fox böyle bir yola gidecekse bunu ancak 2016 yaz olimpiyatlarında gündeme almak mantıklı olur, zira kış olimpiyatlarının reytingi zaten düşük.