Comcast’in RDK’i open source vari bir şekilde herkesle paylaşacağını açıklamasının ardından, TV dünyasında bir open source çözüm kazanabilir mi sorusu da gündeme geldi.

RDK, yani reference Design Kit, Comcast ve Time Warner Cable’ın ABD’de milyonlarca üyesinin cihazlarında halihazırda bulunan bir yazılım. Kablo TV ile ilgili tüm öğeleri içinde barındıran bu yazılım Comcast tarafından geliştirilmiş olup operatörlere istedikleri özellikleri kullanıcılara sunmak için gerekli yazılım geliştirme altyapısını sağlayan devasa bir yazılımdır. Yani kablo TV, DVB, Web, vb özellikleri modüller halinde sunan, payTV operatörlerinin de bu modülleri kullanarak kendi uygulamalarını geliştirerek müşterilerine sunmasını sağlayan bir çözümdür. Aynı Android’in de firmalar tarafından telefonlar için kullanılıp ürünleştirilmesi gibi de diyebiliriz.

RDK, geçtiğimiz yıl open source olarak duyurulmasından sonra yazılım firmalarının gözbebekleri gibi koruduğu TV ve DVB yazılımının ortaya saçılmasıyla pazarda bir hayli disruption yarattı. Bugüne kadar firmaların birbirlerinden lisansladıkları, kendi geliştirdikleri birçok özelliği bedava olarak sunan bu devasa yazılım bir bakıma da donanım bağımsızlığını da beraberinde getiriyor. Yani bir PayTV operatörü, RDK üzerine geliştirdiği bir uygulama ile pazara girmek istiyorsa, donanım sağlayıcılara şu altın soruyu soruyor: “Cihazınız RDK destekliyor mu?”

Operatör açısından kulağa hoş gelen bu çözüm, operatörlerin manufaturer bağımlılıklarını bir hayli azaltırken, herşeyin de bir bedeli olduğunu unutmamak gerekiyor. Operatörler, seçtikleri RDK çözümü ile birlikte, eskiden olduğu gibi sadece müşteri koltuğunda oturmak yerine işin içine teknik ve yazılımsal anlamda çok daha fazla girmek zorunda kalacaklardır. Bu zorunluluk da beraberinde yatırım, yeni teknik ekipler, teknik birikimin arttırılmasına yol açacaktır.

RDK’nın şu anda en güçlü olduğu alanlar olan Cable ve USA pazarının dışında Avrupa’daki açılım çalışmalarına bakacak olursak yine Cable ile denemeler yapıldığını görüyoruz. RDK’nın Avrupa’da yayılmasına en büyük engeller DVB standardlarının farklılığı, HbbTV, CI+ gibi Amerika’da olmayıp Avrupa’da oldukça yaygın kullanılan özellikelerin olmasıdır.

RDK, ve benzeri açık kaynak sistemler, tabiki bedava olmuyor. Farklı ücret modelleri bulunan RDK ve benzerlerini önümüzdeki yazılarımızda incelemeye devam edeceğiz.

 

Share.

About Author

Comments are closed.