Son dönemde TV veya STB’lerin farklı cihazlar ile bağlanmasını kolaylaştıran yeni bir teknoloji gündemde, Alljoyn. Quallcom’un İnovasyon ekibi tarafından oluşturulan bu standard, kullanıcının işletim sisteminden bağımsız olarak harici cihazları bağlama şansı sunuyor.

Alljoyn yapısı gereği Wifi ve Bluetooth üzerinden TV ile iletişim kuruyor ve pear2pear bağlantı sağlanıyor. Hedef kullanıcıya network işlemlerini yaptırmadan cihazı hızlı bir şekilde TV ile kullanabilmek. Örneğin TV üzerinde iki kişi oyun oynarken Alljoyn destekli farklı oyun konsolları ile oyun oynanabiliyor. Ayrıca Alljoyn’ın bir çok cep telefonu altyapısında desteklenir duruma gelmesi ilerleyen zamanda yayılacağının işaret ediyor. Alljoyn ile uygulama hazırlayan kişilerin veri gönderme seviyesinde ne yapıldığını bilmeden sürekli olarak etrafta dolanan cihazları kontrol ederek onlar ile bağlantıya geçmesi bu sistemi kolay geliştirebilir hale getiriyor.

LG Smart TV’ler bu desteği sağlayan yeni TV serisini tanıttı ve buna bağlı olarak bazı konsol cihazlarına da Alljoyn desteğini ekledi. Bu sayede TV üreticisinden bağımsız olarak farklı cihazların kullanımına olanak sağlayan LG’nin ana amacı TV’yi merkezde tutarak farklı cihazlar ile bir çok uygulamanın kullanılabilirliğini sağlamak.

Share.

About Author

Comments are closed.