TV dünyasında Google’ın son hamlesi olan Android TV’nin gündemdeki yeri azalmaya başlasa da, bu pazardaki yerinin ne olacağı konusu tartışılmaya devam ediyor. Daha önceki başarısız denemelerinden sonra Google Android TV ile pazarda kendine ne kadar yer bulabilecek?

Android TV ile ilgili karar varmadan önce, Android TV’nin pazarda nasıl konumlanması gerektiği konusu önemli bir madde. Farklı iş modelleri içinde Android TV kendine farklı hedefler koyabilir. Google olarak, stratejinizi PayTV operatörleri ile birlikte sunabilirsiniz, TV olarak operatör bağımsız reatil’de farklı bir strateji ile konumlanabilirsiniz, yine retail’da ama STB olarak da konumlanabilirsiniz. Bu 3 farklı alanda, her hedefin de kendine göre avantajları ve dezavantajları olacaktır. Bu yazımızda PayTV üzerinde duracağız, takip eden yazılarda ise Retail ve TV pazarlarına bakacağız.

PayTV Operatörleri için Android TV ve Google için PayTV operatörleri :

PayTV için Android TV’nin ne kadar yer bulabileceği konusuna girmeden önce hemen lansmanda açıklanan bir ortaklığı aklımıza getirelim. Google, lansman gününde Bouygues Telecom’un AndroidTV ile bir proje başlattığını da duyurdu ve PayTV’ler için ne kadar uygulanabilir sorusuna ilk dakikada somut bir örnekle cevap vermek istedi. Aslında Google’ın daha önceki başarısız denemelerinin ardındaki nedenlerin biri de güçlü bir operatörle entegrasyonu sağlayamamış olması yatıyordu. Nedenler tabiki birbirini bağlar şekilde. Geliştirdiğiniz çözümün hem içeriğe, hem de bir operatöre ihtiyacı olacak, bu yüzden bir operatör bulduğunuzda operatör içeriğiyle birlikte geliyor olacak ve iki sorunu birden çözmüş olacaksınız.

Konuya başka bir noktadan bakalım, zaten mevcut bir işleyen payTV business’ınız varsa, ve sahada da bir customer base’iniz ve tabiki AndroidTV uyumsuz donanımlarınız varsa, bir payTV operatörü olarak neden AndroidTV’ye yatırım yapmak istersiniz?

  1. Operatörlerin her zaman sahada birbiryle uyumsuz farklı donanımları olduğundan, AndroidTv’yi high-end konumlandırıp yeni bir alan açmak isteyebilirsiniz.
  2. Rakiplere karşı farklılık yaratmak için Android’in open system modelinden yararlanarak, altyapıyı sunduktan sonra uygulama geliştirmeye yatırım yapmak yerine Google destekli Android mobil uygulama ekosisteminden faydalanmak isteyebilirsiniz.
  3. Android altyapısının sunduğu esneklik sayesinde UX alanında da farklılık yaratmak isteyebilirsiniz.
  4. Uygulama katmanını in-house geliştirip, donanımdan daha bağımsız bir modele dönmek isteyebilirsiniz.

Yukarıdaki nedenleri arttırmak mümkünken, seçilen operatörün başka bir özelliğini vurgulayalım: IPTV. AndroidTV, sağladığı TV Input Framework ile her türlü dijital yayını destekliyor gözükse de pratikte uygulamaya geçirilecek en kolay domain IPTV domaini olmakta. Öngörüm, önümüzdek yıl içinde daha başka IPTV operatörlerinin de AndroidTV kampına katılacağı yönünde.

Google’ın Avrupa PayTV Pazarındak Zorlukları:

PayTV pazarı için bir başka konu ise Avrupa’daki fragmentation. Her ülkede farklı specler farklı kurallar varken, Google da AndroidTV ile standardlaşma getirmek ve kendi işini kolaylaştırmak isterken fragmented pazar sorunu burada en büyük sorunlardan biri olacaktır. Almanya, Fransa’da HbbTV, İngiltere’de MHEG, İtalya’da MHP, Kuzey Avrupa ülkelerinin kendi standardları diye fragmented market listesini arttırmak mümkünken Google’ın bu pazarda genel bir çözüm ile tüm pazarları adresleyebilmesi imkansız. Ülke standardları yanısıra bir de PayTV operatörlerinin kendi speclerini de eklersek, bir başka öngörüm; AndroidTV Avrupa payTV pazarı için plug-n-play olmaktan uzak, 24 aylık projeler haline dönüşecektir ve her operatörün customized bir Android TV release’i olacaktır.

Android TV DVB S/T/C sistemleri ile kullanmak istendiğinde ise Google ve PayTV operatörleri, CAS ve güvenlik konuları ile karşı karşıya gelecektir ki DVB S/T/C operatörleri için CAS olmazsa olmaz bir element olduğundan ve şu anda CAS çözümlerinin güvenlik speclerinin Android TV mimarisine göre tekrar gözden geçirilip güncellenmesi, ve çözüm sağlayan firmaların da bu güvenlik speclerini gerçekleştirmesi gerekecektir. CAS & security hakkında yüzlerce sayfa konuşulabileceğinden bu kadarlık bir not düşmek bu yazı için yeterli olacaktır.

PayTV pazarına özgü bir zorluk saymak yerine genel bir zorluk olarak da sayabileceğimiz bir başka konu ise mobile developer kampının ne kadar büyük olacağı konusudur. Daha önceki denemelerden yola çıkarak mobil geliştiricilerinin Android TV için uygulama geliştirmeye ne kadar hevesli oldukları da soru işareti olarak kalmakta. Aynı zamanda, smartphone ve tablet pazarları gibi başarısını tescillemiş bir pazar yerine Android TV için uygulama geliştirmeye çok sıcak bakmayacaklardır.

Yazımızın bu ilk bölümünde mevcut bir pazara yeni giriş yapacak olan Android TV’ye payTV domain’inde kısaca değinmeye çalıştık. En son yazılan akılda kalır mantığıyla negatif yönleri sona yazmamın yanlış anlaşılmaması umuduyla diyorum. Bir sonraki yazımda Retail pazarda Android TV’yi inceleyeceğiz.

Share.

About Author

Comments are closed.