Frost & Sullivan’ın geçtiğimiz günlerde yayınladığı bir rapora göre Apple TV içinde bulunduğu streaming video box dünyasını halen domine ediyor pozisyonda gözüküyor. Pazarın %56’sına sahip olan Apple TV’yi, %21,5’la Roku takip ederken, Tivo’nun da %6,5 pazar payı bulunuyor. İrili ufaklı diğer tüm kutuların ise %15 civarında bir müşteri bazı mevcut.

Rapora göre Apple TV’nin “Air Play” adını verdiği ve iOS cihazlardan (iPhone, iPad ya da Mac) kablosuz olarak  TV ekranlarına bağlanmalarını sağlayan özellik Apple TV’nin başarısının altında yatan en önemli faktör konumunda.

Frost & Sullivan Air Play’in bu başarıya olan katkısını “Apple TV’nin Air Play özelliği stratejik olarak çok iyi tasarlanmış ve TV ekranı gibi insanların multimedia içeriklerini daha çok tükettikleri bir ortama kablosuz  içerik transferini kusursuz olarak gerçekleştiren bir yapıya sahip olduğundan son kullanıcıyı cezbediyor.” şeklinde açıklıyor.

Son günlerde bu pazara girme niyetinde olan Google ve Amazon için de buradan edinilecek önemli çıkarımlar olduğu aşikar. Daha çok elinde bulunan içeriğin gücüne dayanmaktansa, kendi mobil cihaz ekosistemiyle kusursuz bir deneyim yaşatmayı hedefleyen Apple TV streaming video box pazarına girmeyi hedefleyenlere iyi bir rol model konumunda.

Share.

About Author

Comments are closed.