Son dönemde OTT pazarında gördüğümüz hareketliliğe 2013’ün ilk aylarında yeni bir ivme kazandıracak bir gelişmeyi duyurmak istiyoruz.

Hatırlarsanız Kasım 2012’de XBox’ın Microsoft tarafından satışa sunulacağının haberini yapmıştık. Hemen akabinde Aralık 2012’de ise iTunes Türkiye’nin açıldığını da yine burada okudunuz.

iTunes Türkiye’nin açılmasının ardından Apple TV kullanımının da önünün açıldığı zaten aşikardı. Ve nihayet bugün yayınlanan bir basın bülteni ile Apple TV’nin Bilkom tarafından resmen satışına başlanacağı haberi düştü.

Sadece  son 3 ayda gerçekleşen bu 3 önemli gelişme gerçekten Türkiye OTT pazarı için heyecan verici. Apple TV’nin nasıl bir ürün olduğunu ne işe yaradığını çoğunuz biliyorsunuz ama çok kısaca şöyle özetlenebilir;

Apple TV, internet bağlantısı ile iTunes üzerinden satın aldığınız içerikleri TV’de izlenemize imkan sunan,  ayrıca AirPlay teknolojisi ile iOS cihazlarının birbiriyle konuşmasına olanak sağlayan 1080p çözünürlüğü destekleyen bir medya oynatıcı.

Apple TV hakkında eski bir yazımızı bu bağlantıda görebilirsiniz. Amerika fiyatı 99 USD olan ürünü Bilkom’un  KDV dahil 294 TL ye sunduğu düşünülürse  satın alma dürtüsüne direnmek güç olacak gibi gözüküyor.

Tivilogy, yaşanan bu gelişmelerin OTT’nin güçlü ayak sesleri olduğunu düşünüyor. Özellikle yeni çıkacak telif hakları yasasının bu konuda bir milat olacağı, internetten korsan içerik indirmenin yasal yaptırımlarla önüne geçildiğinde pazar hacminin exponential artacağını öngörmek çok mantıksız olmaz.

Yeni telif yasasını ayrı bir yazıda irdeleyeceğiz. Bizi izlemeye devam edin 🙂

 

 

Share.

About Author

Comments are closed.