Twitter’ın TV servisleri departmanının yöneticisi olan Fred Graver, şirketin TV servislerinde Twitter’ın konumlanması ile ilgili mottosunu geçtiğimiz günlerde katıldığı bir panelde şöyle açıkladı: Amacımız tüm Amerikan halkına “Aman Tanrım, Twitter ile TV izlemek onsuz TV izlemeye göre çok daha keyifli” dedirtebilmek.

twitter-tv

İşin Amerikan tarzı yaklaşımı bir yana, Twitter kullanıcılarının TV izleme ve izlerken twitter kullanma oranları ise oldukça yüksek. Graver’ın verdiği bilgilere göre TV hakkında sosyal medyada yapılan konuşmaların yaklaşık %95’i twitter üzerinden gerçekleşmekte. Ayrıca twitter kullanıcılarının %33’ünün izledikleri TV şovları hakkında tweet attıkları yine bilinen bir diğer veri. TV izleyen her kullanıcının program süresince ortalama olarak 1,5 tweet attığı ve ilgili şovun yayınlandığı dönemde yaklaşık 3 saat boyunca program hakkındaki tüm tweetlerin %70’inin atıldığı biliniyor.

Konuyla ilgili yakın dönemden verebileceğimiz en güzel örnek ise Oscar töreninde Ellen DeGeneres’in atmış olduğu “selfie” tweeti. 3 milyondan fazla retweet alan bu paylaşım canlı yayınlarda Twitter’ın kullanımına emsal olması anlamında önem taşımakta.

Özellikle ikincil ekran uygulamaları geliştirmeyi hayal eden oyuncuların uygulamalarının ana odağına Twitter’ı koymaları ve sosyal medya etkileşimlerini bu yönde geliştirmeleri gerektirdiği ise görünen bir gerçek.

Share.

About Author

Comments are closed.