Digiturk’ün satış haberleri yine ortada dolaşırken, öncelikle kim bu Katarlılar sorusuna cevap verip daha sonra da Türkiye Pay-TV sektörüne ne gibi yansımaları olacağını inceleyelim.

Kim bu Katarlılar?

Vtirin cevap, Digiturk’ü PSG’yi de alan Nasser Al-Khelaifi alıyor… Yanlış cevap… Digiturk ile 2013’ten beri ilgilenen grup ve besin zinciri piramidi şeklinde ilişkileri şu şekilde:

Nasser Al-Khelaifi, beIN Sports’un CEO’su olarak görev yapıyor. beIN Sports grubu ise, ünlü Al Jazeera medya grubunun bir spin-off’u olarak doğmuş spor odaklı bir medya şirketi. (beIN Sports kurulduktan sonra Al Jazeera Sports da bu bünyeye katılarak global ölçekte, 7/24 spor odaklı bir medya grubu olarak varlığını sürdürmektedir.) Al Jazeera medya grubuna kadar geldikten sonra, bir adım daha yukarı çıkarsanız QIA, yani Qatar Investment Authorithy ile karşılaşırsınız. Bu fon, Katar’ın riskini en aza indirmek, yani ülkenin gaz ve petrol bağımlılığını ortadan kaldırmak için kurulmuş global ölçekte çok stratejik işler (business) yürüten bir fon. Özet olarak Türkiye Katar fonunun bir iştiraki ile daha tanışmış olacak.

beIN Media Group

Digiturk alımında asıl odaklanılması gereken şirket, beIn Media Group olmalıdır. beIN Media Group ile ilgili kısaca bir bilgilendirme yapacak olursak:

  • beIN Avustralya: Avustralya’daki futbol yayını yapan Setanta Sports’u 2014’te satın alıp, maç yayınlarını beIN Sports Australia kanalından vermeye başladı.
  • beIN Sports US: ABD’de Time Warner ile ortak bir iştirak olarak başlayan beIN Sports kanalıyla Avrupa’daki birçok futbol ligini ve BarcaTV’yi beIN Sports kanalından yayınlamaya başladı. Şu anda YoY en çok karlılığını arttıran kanallar arasında.
  • beIN Fransa: Ligue 1 başta olmak üzer yine Avrupa’daki liglerin yayın haklarını elinde tutan grup, beIN Sports 1, 2, 3, Max kanalları ile yayın yapmakta. maç yayın haklarının paylaşıldığı Fransa’da TF1 tarafından aylık 11€ gibi kar edilemeyecek bir fiyata maç paketi sattığı için dava edilen beIN Media, bu davayı kazandı. Fransa’da ayrıca belirli bir süre marka bilinirliğini arttırmak için beIn Sports ismiyle çıkmayan grup, yaklaşık 1 yıl sonra kanalının adını beIN Sports’a değiştirdi.
  • beIN Ispanya: Uzun süre İspanya spor yayınlarına göz diken beIN grubu, 2015 yılında MediaPro ile anlaşma sağlayarak, 1 Ağustos 2015 itibariyle La Liga başta olmak üzere İspanya’da maç yayınlarını beIN Sports kanalından yayınlamaya başlayacak. Grup ayrıca 20 Barcelona + 20 Real Madrid maçını paket yaparak premium br paket de satmak için iki kulübe de 250 milyon Euro önermiş durumda.

beIN Medya grubu aynı zamanda Kanada’da, Endonzeya’da, Hong Kong’da, Tayland’da yine beIN Sport kanal adıyla faaliyet göstermeye devam etmekte.

Türkiye’ye Etkisi

  • Dünyanın her tarafında beIN Sport kanal adıyla maç yayını yapan grubun Türkiye’yle beIN kanallarını tanıştıracağı aşikar.
  • beIN ayrıca, açıldığı her ülkede kendi markalaşmasını da yaptığı için, Digiturk satın alımında da benzer bir markalaşma olması oldukça yüksek bir olasılık olarak duruyor.
  • 2017 yılında bitecek olan Süper Lig yayın haklarını tekrar alabilmek için beIN, oldukça agresif davranacaktır çünkü Süper Lig ve yanında tüm mevcut spor yayın haklarıyla Digiturk, oldukça cazip bir pay TV operatörü olmaya devam edecektir.
  • Grubun OTT servisi olarak sunduğu beIN Connect, Türkiye’de de Digiturk’un mevcut OTT servisleri ile entegre olarak yerini alacaktır.
  • Tivibu çatısında spora verdiği büyük önem ile öne çıkan Turk Telekom’un ülkemizde spora aynı büyük ilgiyi gösteren başka bir medya grubu ile rekabet edecek olması gelecekteki tüm spor yayını ihalelerine yansıyacak, büyük ihtimalle yayın hakları İngiltere’de olduğu gibi birden çok kuruluşa bölünerek verilecektir.

Sonuç olarak, muazzam bir sermaye ile Spor yayınları üstüne kurulu bir strateji, ölçeklendirilerek (scaling) kartopu şeklinde büyüyor. Türkiye’deki gelecek futbol yayın ihalesi de oldukça hareketli geçeceğe benziyor.

Share.

About Author

Comments are closed.