“Herkes bir gün 15 dakika bile olsa ünlü olacak” Andy Warhol

Pop-art sanatçısı Andy Warhol bunu hangi kafa ile söyledi bilmiyorum ama bence bu söyleme denk gelen tek bir şey var o da BİREYSEL TELEVİZYONCULUK… David Sarnoff’a biri bir gün herkes kendi kanalını kurup yayın yapabilecek deseler heralde adam gülmekten katılırdı. Şimdilerde ise ne kadar bireyselleşeceğinin ilk örneklerini gördük ve hatta dünyaca ünlü starlar bu bireyselleşmenin ürünü oldu.

IPTV’nin penetrasyonu ve teknolojisinin dünya genelinde tam oturması ile birlikte bu tip yayın ve starların coğalacağını söylemek yanlış olmaz. Bu starların doğuşunun sebeplerinden en önemlisi içerik üretim maliyetinin çok ama çok ucuz olması.  Ucuz içerik üretimi ile birlikte insanlar kendi videolarını çekip upload ettiler ve Youtube fenomeni ortaya çıktı. Google’ın en karlı ürünlerinden biri olmasa da gelecekte bunu tersine çevirecek ibareler gösteriyor.

İçerik Kısalacak…

ABD şartlarında bir dizinin yayınlanma süresi ortalama 40 dakikadır, ülkemizde ise 4.5 saat civarında. Finansal krizlerin sonucunda program sayılarının azalması bu tip bir sonuç oluşturdu. Ancak bu da IPTV ile evrime uğrayacak. Kanal sınırlaması olmayan bu platformda dikey kanalların hatta hiper-dikey kanallar ortaya çıkacak ve bununla beraber içerik isteği yüksek bir ivme yapacağından yayın süreleri mutlaka kısalacaktır. Webisode dediğimiz türler IPTV ile birlikte normal yayın haline gelecek. Özellikle AOL’un bu konuda yaptığı şirket satın almaları  başlı başına ileride ortaya çıkacak içerik isteğine cevap vermek amacı ile gerçekleşmiştir.

Gelelim bireysel yayıncılığa, Youtube Justin Bieber gibi bir genci yarattı. Tamamen kendi çabası ile ortaya çıktı. Deli gibi marketing planları ve bütçeleri harcayıp sonunda asyalı kızların karşısına çıkmadı. Online yayın platformu ve bir gün IPTV içerik sağlayıcı olacak olan youtube ve sosyal medya platformları sayesinde bunları gerçekleştirdi. IPTV’de milyarlarca para harcayıp yayın yapmak artık tarih oldu… küçük bir handycam ve bilgisayar ile herkes sanal dünyaya video kırıntılarını bırakabilir oldu.

Tamamen kişisel bir kullanım alanına sahip Mobil TV’nin de devreye girmesi ile içerik üretiminin başka bir boyuta ulaşacağı bir gerçek.

Uyanın millet yeni bir yayın dönemi başlıyor!

Share.

About Author

Comments are closed.