Dijital yayıncılık arenasında hala da geçerliliğini koruyan, atasözü haline gelmiş bir söz var, bilirsiniz: “Content is the king!”

Sanırım futbol, hele ki Premier Lig’de oynanan futbol en değerli, en vazgeçilemez ve kaliteli içeriklerden biridir. Zaten durumun gerçekten böyle olduğu Çarşamba günü İngiltere’de gerçekleşen yayın hakları ihalesinin dudak uçuklatan sonucuyla doğrulanmış oldu.

Önümüzdeki 2013-2014 Premier Lig sezonundan itibaren geçerli olmak üzere 3 yıllık yayın hakları, BSkyB ve BT(British Telecom) tarafından kazanıldı. BT yayın hakları için yıllık 246 milyon £,  BSkyB ise 760 milyon £ ödemeye razı oldu. Böylece 3 yıllık için toplamda 3.018 milyar £’lık bir bedele ulaşılmış oldu. Evet yanlış okumadınız, yıllık 1 milyar İngiliz sterlini, yaklaşık 1,55 milyar Amerikan doları ! Bu aynı zamanda önceki ihaleye göre %70’lik bir artışa karşılık geliyor.

Türkiye ile bir karşılaştırma yaparsak BSkyB’yi Digiturk’e, BT’yi de TT’a benzetebiliriz. Tivilogy’de de daha önce değindiğimiz  BSkyB, 11 milyon’u aşan abone sayısı ile UK’deki en büyük pay-TV operatörü. BSkyB, 1992 yılından beri Premier Lig yayın haklarını elinde tutmayı başardı. Bugün ulaştığı başarıda bu değerli içeriğin katkısı tartışılamaz.

BT’nin BT Vision adıyla sunduğu hibrit bir TV servisi (DVB-T + IPTV) zaten mevcuttu. Önümüzdeki seneden itibaren kuracakları yeni bir futbol kanalı ile futbol içeriğini kaldıraç olarak kullanmak ve 700 bini aşan abone sayısını ve gelirlerini artırmaya konsantre olacaklar.

Türkiye piyasası ile karşılaştırıldığında Digiturk’ün ödediği yaklaşık 500 milyon $’lık bedelin 3 katından fazla bir rakama ulaşıldığını görüyoruz.  Bizce Premier Lig kalitesi ile Spor Toto Lig kalitesi ve populerliği kıyaslandığında  makul bir fark. İhale şartları olarak bakıldığında maçların iki firmaya paylaştırıldığını görüyoruz. BT, sezondaki 38 maçın hakkına sahipken, BSkyB 116 maçı yayınlayacak. Türkiye’de 2015 yılında gerçekleşme beklenen sonraki ihalede buna benzer bir modelin uygulanması kimseyi şaşırtmamalı.

Son olarak, futbol içeriğinin pay-TV operatörleri için ne kadar hayati olduğunu, stratejik planlarının ne kadar merkezinde yer aldığını ortaya çıkartması için aşağıda bilgiyle bu yazımızı sonlandıralım.

  • BSkyB hisseleri %8 oranında değer kaybı yaşadı.
  • BT hissesi anlaşma açıklandıktan sonra %5 düştü.
  • BT ve BSkyB’nin rakibi Virgin Media (abone sayısı 3.8 milyon) futbol oyununun dışında kaldığı için hisseleri %7 oranında azaldı.

Anlaşılan, yatırımcılar %70 oranında artan yayın hakları bedelinin sonucunda operatörlerin karlılıklarını halen koruyabileceklerine şüpheyle yaklaşıyorlar.

 

Share.

About Author

Comments are closed.