Tüm dünyada Connected TV, Smart TV ve salonumuzda misafir olarak ağırladığımız bağlı cihazların sayısı gün geçtikçe artıyor ve kullanıcılarında bu artış ile doğru orantılı olarak alışkanlıkları evrim geçiriyor. Bu evrime ayak uydurmak isteyen video yayın/dağıtım platformları ciro anlamında fayda sağlayabilecekleri projeleri hayata geçiriyorlar.

Her konuda olduğu gibi, Çin’de online video pazarında büyük önem taşıyor. WiBro(WiMax) ve diğer hızlı bağlantı metodları ile esasında kullanıcılara video iletmek için en hızlı altyapılardan birine sahip. Dolayısı ile bu ülkedeki video bazlı iş modeline sahip olan platformların çıka geldiği projelerde haliyle daha fazla dağıtımı nasıl yapabilirim sorusuna karşılık gelen stratejiler oluyor…

İşte bu video portallarından biri olan LeTV,üretim fiyatlarının da düşmesi ile kendi TV’sini yapmaya karar vermiş ve Super LeTV adını verdikleri projeyi 4.5 milyon USD yatırım yaparak bu projeyi hayata geçirmiş. Uzun vadede ise şirket 79.5 milyon USD ve Marbridge Consulting’in belirttiği üzere, Beijing incubator Innovation Works’ün de katılımı ile yatırımın 238 milyon USD ulaşması bekleniyor..

Şirketi bu kararı vermeye iten ise Hardware+İçerik+Uygulamalardan Gelir paylaşımı+ Terminal Reklamlarından elde edilecek tüm geliri kimseyi ortak etmeden kendi hanelerine yazmak istemeleri.  Bu domainde LeTV’nin kendi STB’sini piyasaya sunmuş olması ve daha atik davranmasına karşın Çin’in diğer baskın video platformları Youku, Tudou ve Baiduu’nun Qiyi’nin kendi hardware’ini üretme konusunda nasıl bir karşılık verecek gerçekten merak konusu.

 

Share.

About Author

Comments are closed.