Takip edenler bilirler, BTK’nın raporlarında bir tabloda uydu platform hizmetlerine ilişkin abone sayısı, başka bir tabloda da abone sayılarına göre pazar payları paylaşılır.

2012 2. çeyrek raporuna göre  abone sayısı 4.091.644, Digiturk ve D-Smart’ın pazar payları ise sırasıyla %61.73 ve %38.27. Bu verilere göre abone sayıları hesaplandığında Digiturk’ün 2.525.771, D-Smart’ın ise 1.565.873 abonesi var.

Her BTK raporundan sonra tüm teknoloji sitelerinde, gazetelerde, dergilerde buna benzer açıklamalar görürüz.

Ama D-Smart’ın abone sayısı doğru değil !

Tiviloy olarak işin aslını açıklıyoruz.

 

Basit bir matematikle D-Smart’ın 1,5 milyonu aşan bir abone sayısına sahip olduğu ortaya çıkıyor. Ama bunlar abone değil müşteri. Peki gerçekten kaç tane abonesi var derseniz cevabı bu tabloda;

2012 ilk yarı sonu itibariyle D-Smart’ın gerçekte 832K abonesi var.

Hatırlanacağı gibi D-Smart ilk çıktığı 2007 yılında abonelik ücreti almayacağı söylemiyle büyük ilgi toplamıştı. Daha sonra yapılan değişiklik ile abonelik sistemine geçilmişti. Halen D-Smart’tan aldığı cihazları kullanan ama abonelik ücreti ödemeyen, diğer bir ifade ile D-Smart’a herhangi bir gelir sağlamayan 724 bin kullanıcı/müşteri kitlesini abone olarak saymak bize göre pek de mantıklı değil. O halde gerçek toplam uydu abone sayısı 4 milyon değil 3.358 milyon olmalı.

BTK’nin bu yorumu aslında önceki yazımızın sonunda sorduğumuz soruyu cevaplamaya biraz yardım ediyor, ancak tam değil. Dikkatli okurlarımızdan Hakan Batur bir düzeltme yaptı ve raporda açıklanan gelirlerin çeyrek gelirleri olduğunu hatırlattı.

ARPU hesabını yaparken Digiturk ve D-Smart’ın aylık abone gelirlerini toplam uydu abone sayısına bölündüğünde işletmelerinin ARPU’su 5.14 TL olarak ortaya çıkıyor.

Giriş paketleri 10 TL’nin üzerinde iken nasıl oluyor da ARPU 5.14 TL oluyor.  Tahsil edilememiş alacaklar ile açıklanabilecek bir durum da değil.

Bu konuda bizleri aydınlatabilecek tüm yorumları bekliyoruz.

Kaynak: http://www.dmg.com.tr/_UserFiles/File/Download/DYH_1H12_presentation.pdf

 

Share.

About Author

Comments are closed.