YouTube’ın en ciddi rakiplerinden biri olan Fransız Dailymotion üyelik bazlı ilk video (SVOD)servisini kullanıcılara sunacak. Bu ilk servisi çocuklara yönelik Kids Plus paketi ile sunacak olan Dailymotion bu paket için aylık 4.49 euro faturalayacak.

Dailymotion’un Fransa’da ki EVP’si Martin Rogard yaptığı açıklamada Kids Plus paketinde yer alacak yaklaşık 1000 adet videonun içerisinde Müfettiş Gadget ve Cookie in the jar gibi çizgi dizilerinde bulunduğunu, çeşitli yapımcılardan lisanslandığını ve bu lisans anlaşmalarının üyelik bazlı ödeneceğini açıkladı.

Dailymotion’un bu çıkışı üç sebepten dolayı ilgimizi çekti;

  1. Dailymotion artık reklam harici gelirler elde etmeyi planlıyor
  2. Svod’ye soyunan platformun ilk öne çıkardığı paket çocuklara yönelik olması
  3. Dailymotion’un yakın zamanda sahiplerinin değişme olasılığı. Bu maddeye çıktığımız nokta birinci madde ile ilintili, dailymotion daha sürdürülebilir bir gelir arayışında olmasının bize göre bir numaralı sebebi yatırımcıların üzerinde etki kurması.

1. Dailymotion Gelir Üretmeye Çalışıyor

Reklam her zaman teknolojisi ve etkinliği internetten sonra daha da tartışılır hale geldi dolayısı ile Video platformları reklam değilde üyelik daha doğrusu sürdürülebilir bir gelir modeli arayışına girdi. Dailymotion’da bu konuda ilk adımı Pirate Bay’in co-founder’ı Peter Sunde’nin Elattr sistemini sistemin entegre ederek başladı. Bu sistemde kullanıcıların izledikleri videolarda micropayment ile bağış yapmalarını sağlıyor.

Tabii ki bu girişim videolarından daha iyi bir gelir etmenin yeterli olduğu anlamına gelmiyor ve Dailymotion üyelik bazlı modelide kullanıcılara sunıyor ilk paket çocuk pazarını kapsasa da Martin Rogard bu senaryonun filmler ve diğer içerikler içinde yapacaklarını açıkıyor. Iş ortaklarımızı bu konu üzerinde eğitmeye başladık . Sistematik olarak ücretsiz ve ödemeli içeriği Dailymotion’da yer vereceğiz.

Bu bizim için kendi ayaklarımız üzerinde yürüyebilmek için önemli. Martin Rogers

2. Çocuk pazarı patlıyor

Netflix geçtiğimiz günlerde çocuklara özel bir arayüz ile bu pazarı ne kadar önemsediğini gösterdi. Amazon’da Prime üzerine kurulu çocuklara yönelik sınırsız içerik kurgusunu tamamladı. Bu şirketlerin öngörüsü net olarak belli ki yeni ailelerin çocuklara yönelik on demand içeriğe para ayıracağını düşünüyor. FT’nin yaptığı habere göre de bu öngörü perçinleniyor. “ABD’de ve Birleşik Krallıkta 2200 iPad sahibi ebeveyn yıllık ortalama 27.2 uygulama indirmiş ve bu uygulamalar için 100$ para harcamışlar.

3. Dailymotion’a Yatırım Geliyor

2011’de yaptığı 61milyon euroluk yatırım ile Orange, Dailymotion’un %49’unun sahibi. Ayrıyetten yapılan anlaşmaya göre Orange 2013 baharına kadar geri kalan %51’in de almak için opsiyonlu durumdaToday, Orange owns 49 percent of Dailymotion following its €61 million 2011 investment.  Fakat Fransadaki duruma göre Orange’ın böyle bir satınalma planı bulunmuyor hatta telekom şirketi Dailymotion’a yeni ortak bulmak için iki Amerikan bankası ile çalışmaya başladı bile. Bu yaklaşım o1net’in haberi ile daha da netleşiyor dolayısı ile bu satış gerçekleşmeyecek gözüküyor. Bu da Dailymotion yönetiminin başka yatırımcılara yelken açacağını gösteriyor.

 

Share.

About Author

Comments are closed.