Görünüşe göre Digiturk, en güçlü silahı (biz soylemeyelim siz tahmin edin!) ile Türkiye OTT/IPTV pazarı için kollarını sıvıyor!

Digiturk Turkiye Super Lig karşılaşmalarının online yayınları için Octoshape firmasıyla anlaşmaya vardı. Anlaşmaya göre Digiturk, futbol yayınlarının internet üzerinden yayınlanmasında Octoshape Infinity HD-M servisini kullanacak. Octoshape daha once ~8 milyon izleyiciye aynı anda ABD Başkanı Obama’nın açılış seramonisi için altyapı hizmeti vermişti. Yakınlarda ise Eurovision Şarkı Yarışması’nın online yayın hizmetinde rol alan Octoshape, piyasada altyapı ve PC player ürünüyle tanınmakta.

Octoshape’in dikkat çeken bir özelliği ise kullanıcılara yüksek HD çözünürlükte (1280×720) video sunabilmesi. Bu sene broadband uzerinden HD Super Lig servisi bakalım Octoshape ile kaç kullanıcıya ulaşacak? Müşteri memnuniyeti ne olacak?

Octoshape HD-M, OTT ile walled garden IPTV mimarilerini birleştirerek, multicast ozelliği olan ağlarda multicast, olmayan ağlarda ise klasik linear OTT olarak çalışarak ağ trafiğini minimuma indirmeyi hedeflemekte. Burada yola çıkarak Digiturk’un Superonline altyapısını kullanarak OTT/multicast, diğer ISP firmalarının altyapısında ise unicast yayın yapacağını varsayabiliriz.

Birkaç gün önce açıklanan Turkcell 2012 Q2 verilerine göre  FTTX abone sayısının %80 artarak yaklaşık 342.000 aboneye ulaşan Superonline’ın potansiyel 342.000 Turkcell TV müşterisi bulunmakta. Haziran ayında açıkladığımız Tivibu Ev servisinin 100.000 bariyerini aşması, D-Smart KITDigital anlaşması ve Digiturk’ün bu hamlesi önümüzdeki yılın Türkiye OTT/IPTV sektörünün çok çekişmeli geçeceğinin sinyallerini vermekte.

Share.

About Author

Comments are closed.