Online video servislerinin ve OTT’nin ülkemizde henüz gelişen bir alan olduğundan tüm raporlarımızda bahsetmiştik. Ülkemizdeki medya devlerinin de bu alanda yaptığı yatırımlar bizi mahçup etmedi. Son olarak Doğan TV holding de “Yeni eğlence kanalınız”  sloganı ile kullanıcılara sundu. İlk bakışta Hulu ve Netflix’in tasarım olarak hybrid’i diyebileceğimiz platformda grup kanallarının dizileri, canlı kanallarının yayınlarının yanı sıra D Yapımdan alınan filmlerinde olması dikkat çekici.

Diziler

Eski ve yeni karışık olarak tüm dizilerin olması gerçekten güzel sadece catch-up değil geriye dönük eski dizilerin izlenebilmesi kullanıcı tabanını genişletecektir.

Filmler

Şimdilik 9 adet olan filmin AVoD yani reklam bazlı on demand modeli ile kullanıcılara sunuluyor olması dikkat edilmesi gereken bir ayrıntı. Bu kütüphane mutlaka artacaktır.

Canlı Kanallar,

Grubun amiral gemisi Kanal D’nin yanında, CNN Türk, tv2, Dream TV ve Dream Türk kanalları mevcut. Siteye bakarken canlı kanallardan herhangi bir tanesini izleyemedim bu da servisin biraz erken lanse edildi mi acaba? sorusunu aklıma getirdi. Öte yandan yine kanallar için bir EPG olmaması da dezavantaj olarak gözümüze çarptı.

Doğuş Medya Grubunun geçtiğimi günlerde yayına başlayan Tvyo platformuna güçlü bir rakip gelmiş oldu. Netd’nin hanesine artı olarak yazacağımız konu ise htlm5 ile geliştirildiği için mobil cihazlarda tarayıcıdan açılabiliyor ve kullanıcılar herhangi bir uygulama indirmeden içerikleri rahatlıkla izleyebiliyorlar. netd ile ilgili havada kalan bir konu ise platformun nedir kısmında yazılan ”Bu video platformu sayesinde kendi televizyonunuzu yaratabilir, yeni eğlence dünyanızı oluşturabilirsiniz.” cümlesi oldu. Çünkü bizim gördüğümüz kadarı ile kullanıcılar kendi kanallarını açamıyorlar, eğer gerçekten böyle bir özellik eklenecekse bu özellik olmadan platform yayına alınmadan eklenmesi gerekirdi.

Bu tür platformların çoğalması Türk online yayıncılığına büyük artı kazandırıyor ancak artan opex ve capex maliyetleri ile servislerin ne kadar ücretsiz sadece reklama dayalı kalacağı merak konusu.

netd Nedir?

netd DoğanTV Holding’e ait yeni video platformudur.
Bu video platformu sayesinde kendi televizyonunuzu yaratabilir, yeni eğlence dünyanızı oluşturabilirsiniz.
netd Zengin ve sürekli yenilenen içeriğini oluşturan premium dizi, film, program, belgesel ve canlı yayınları ile izleyicilerine yepyeni bir dünya sunmaktadır.  

Kullanışlı arayüzü sayesinde tek adımda sevdiğiniz tüm içerikleri HD kalitesinde izleyebilirsiniz.
netd platformundaki tüm dizi, film, program, belgesel ve yayınlara zaman ve yer sınırı olmaksızın mobil ve web üzerinden, tüm cihazlardan ulaşabilmeniz mümkün.
Bu ayrıcalıklı dünyada yer alarak kendi favori listelerinizi oluşturabilir ve sürekli takip ettiğiniz içeriklere ücretsiz ulaşabilirsiniz.

 

Share.

About Author

Comments are closed.