Sizlerle DVB-T2 sürecini yakından takip eden bir TV profesyonelinin yazısını paylaşıyoruz. DVB-T2, yol haritasını takip etmekten çok mu uzak? Dvb-T2’ye geçişe geri sayarken aksaklıkların arkası kesilmiyor, dijital karasak yayın da hayal mi?

1 Kasım’da Ankara’da sayısal karasal televizyon yayınları başladı mı?

Son günlerde gerek yurt içinden gerekse yurt dışından tanıdıklar yukarıdaki soruyu yöneltiyorlar. Sektörü yakından takip etmeye çalışan kişiler, soruyu soranlar. Özellikle yurt dışında yaşayanların merak ettiği bu sorunun yanıtı ile başlayayım yazıma:
HAYIR. 1 Kasım’sa Ankara’da düzenli DVB-T2 yayınları başlamadı!
RTÜK, ülkemizde sayısal karasal televizyona geçiş sürecinin yöneticisi ve uygulamacısı konumundaki üst kuruldur. Bu sürece dair en güncel açıklamaları RTÜK web sayfasından edinebileceğinizi düşünerek kısa bir arama yaptığınızda ulaştığınız metinde 1 Kasım 2013’te Ankara’da düzenli DVB-T2 yayınlarının başlayacağını görebilirsiniz. 1 Aralık’ta Bursa, 8 Aralık’ta İstanbul şeklinde devam eden listede Türkiye’nin 81 iline, hatta ilçe ayrıntısına kadar, tarihler yer alıyor.
Ne yazık ki bu tarihlerin hepsi geçerliliğini yitirmiş durumda. Nedenlerini hatırlatmama gerek var mı bilemiyorum. Tüm tarihçeyi yazmaya benim, okumaya sizin vaktiniz yetmez. Bundan sonra ne olacağını 14 – 15 Kasım 2013 tarihlerinde İstanbul’da DigiTAG tarafından düzenlenecek DVB-T2 çalıştayında yetkililerden dinleyeceğiz. Konu ile ilgili 16 Kasım’da iyi haberler vermeye umarak, bu bahsi o tarihe kadar kapatmak istiyorum…
Share.

About Author

Comments are closed.