Elektronik Program Rehberleri belki de STB’lerin en kullanışlı ve kullanıcılar tarafından benimsenen fonksiyonudur. Bu EPG’ler de IPTV sayesinde bir hayli değişime uğrayacak. Tüm TV endüstrisi gibi EPG’ler de büyük bir değişimin eşiğinde.

Bu değişimde hali hazırda kullandığımız linear centric olan EPG’lerden ziyade daha kullanıcı deneyimine önem veren ve özellikle arama ve önerilerin anahtar rol oynayacağı bir üst seviyede olan kullanıcı deneyimlerini gözlemleyeceğiz.

Her değişimde olduğu gibi EPG’lerin de devriminde rol oynayan 3 tane anahtar mevcut.

1.İnternet

Karasal yayın halen günümüzde en çok kullanılan yayın türlerinden. TV’nin karşısına geçip, arkanıza yaslanıp, kumandayı alıp o kanal senin bu kanal benim zaplamak ve izlemek insanların hayatında ayrı bir boşluğu dolduruyor. Bir de internet devreye girince bu deneyim zenginleşiyor, daha da kişiselleşiyor. Her geçen yıl Bandwidth maliyetlerinin düşüşü ve bağlantı hızının artışı dolayısı ile internet bağlantışı TV’lerin penetrasyonundaki artış. Gelecek yıllarda bu deneyimi kökten değiştirecek gibi duruyor.

Öte yandan 2013 yılında Avrupa’da kullanılan televizyonların büyük çoğunluğunu oluşturacağı bir öngörü var. Bu öngörü gerçekleştiği taktirde EPG’ler (over the top mantığı) daha fazla içerik ile kullanıcılara farklı hizmetler sağlayacak. Özellikle connected TV’nin ana özelliklerinden biri olarak ilgili içeriği sunmanın rahatlığını kullanıcılar yaşayacak.

2.Video içerik bolluğu

Şimdilerde Online video tüketimi internet üzerinde en fazla trafik yaratan içerik olarak dikkat çekiyor. 2015 yılında Orta Doğu ve Afrika’da tüketilen internet trafiğinin %82′sini internet videonun kullanacağı söyleniyor.

Özellikle Youtube, Dailymotion ve Vimeo gibi servislerin bu rakamlara etkisi bir hayli fazla. Bu rakamların artması demek özellikle içeriğin fazlalaştığı anlamına gelir. Bugünlerde Youtube’a dakikada 48 saatlik içerik upload ediliyor. Bu daABD’deki tüm majör yayıncıların 60 yılda yayınladığı içerik anlamına geliyor.

Bir yandan VoD ve catch-up TV servisini destekleyen internet’in yapısı aynı zamanda içerik kirliliğini destekler cinsten. Bu içerik karmaşasından zarar görecek olan kullanıcıyı engellemek için elektronik program rehberlerinin kullanıcı – servis arasında bağlaç olacak olması servis saplayıcılar için bir hayli önem taşıyacak.

Özellikle şu konulara dikkat:

  1. Arama motoru entegrasyonu
  2. Sosyal Oneriler
  3. Editoryel icerik ve oneriler.

3.    Internet bağlantılı cihazlarin penetrasyonu

Mobil ve Dijital teknoloji araştırma şirketi Mobile Interactive Group akıllı telefon kullanımının ABD ve Ingiltere’de TV ve Mobil multitasking’i ateşleyeceğini belirtiyor. Bu ikincil ekran olarak mobil cihazlarin kullanımı daha fazla angaje olmuş izleyici ve muhim derecede kullanıcı program interaksiyonu ve kişiselleşen içerik önerilerine ön ayak olacaktır.

Programlara eşlik eden uygulamalar kullanıcıların hem derin angajman olmasını sağlayacak hem de kişiselleştirilmiş elektronik program rehberleri yeni tv izleme deneyimini büyük oranda zenginleştirecektir.

Share.

About Author

Comments are closed.