Bildiğiniz üzere Facebook geçtiğimiz günlerde en yeni mobil ürünü olan Facebook Home’un lansmanını büyük bir event’le tanıttı.

Bir çok kişinin bir akıllı telefon ya da işletim systemi olmasını beklediği Facebook Home, aslında alışılagelen Android ana ekranının yenilenmesini içeriyor ve bu haliyle özellikle gelecekte Facebook için çok önemli bir reklam mecrası olacağı hissini uyandırıyor.

Facebook Home, 12 Nisanda 5 farklı Android akıllı telefon üzerinde yüklü (pre-installed) şekilde kullanıcılarıyla buluşacak. Bu cihazlar HTC One X, HTC One X+, Samsung Galaxy S III, Samsung Galaxy Note II ve HTC’nin yeni akıllı telefonu First.

Şimdi biraz da Facebook Home’un nasıl çalıştığından bahsedelim:

Facebook Home’un kullanıldığı akıllı telefonlarda, cihazınızı açar açmaz karşınıza Facebook’un “Cover Feed” ekranı gelmekte

Facebook Cover feed sayesinde Android kullanıcılarının sadece saat bilgisi görebildikleri açılış ekranlarını zenginleştirmeyi ve Facebook arkadaş listenizdeki kişilerin paylaştığı bilgilerine basit birer slide hareketiyle ulaşabilmenizi hedefliyor.


Bunu yaparken de telefonunuzun kilidini açmanıza dahi gerek duymuyor. Ayrıca herhangi bir logo ya da navigasyon ekranı içermeden size direk ilgili içeriği gösteriyor.

Yine ekranınızın kilidini açmadan arkadaşlarınızın paylaştığı fotoğraf ve anlık iletileri de beğenme/yorum yapma fırsatı sunuyor.

Facebook Home’la gelen diğer bir özellik ise kolayca erişilebilen bildirim  ekranı. Bu ekran sayesinde facebook mesajları ve hatta cep telefonunuza gelen SMS’ler gibi kritik bildirimleri kaçırmamış oluyorsunuz.

Facebook Home arayüzde navigasyonu kolaylaştırmak için onlarca “gesture” opsiyonu sunuyor.

Deneyim itibarı ile Facebook’un aynısı demek doğru olmamakla birlikte halen favori uygulamalarınıza kolayca ulaşmak, ileti paylaşmak ve fotoğraf yüklemek gibi temel facebook aksiyonlarını Facebook Home’un “clean simple launcher” olarak adlandırdığı kısım sayesinde kullanabilirsiniz.


Facebook Home’la gelen en ilgi çekici özelliklerden birinin de mesajlaşma olacağı hissediliyor. Sağ üst köşede baloncuk şeklinde çıkan ikon yeni bir mesaj bildirimini temsil ediyor.

Akıllı telefonunuzda siz bambaşka şeylerle ilgilenirken dahi Facebook’un “Chat Heads” özelliği sayesinde mesajlarınıza erişebiliyor oluyorsunuz.

Ayrıca chat head’e tıklamak sizi o an ilgilendiğiniz ekrandan alıp Facebook  sayfasına ya da uygulamasına götürmüyor sadece ilgili mesaj pop out olarak ekrana çıkıyor.

Bu sayede hızlıca mesajlarınızı okumak ve cevap vermek mümkün olabiliyor.

Aynı kesintisizlikle mesajınızın ardından tekrar ilgilendiğiniz konuya dönmeyi de mümkün kılıyor.

Chat Heads özelliği sadece facebook mesajlarınızı değil, SMS ve grup mesajlarını da destekler şekilde kullanıcılara hizmet veriyor bu da günümüz genç jenerasyonun oldukça ilgisini çekeceği görüşünü uyandırıyor.

Sonuç olarak, Facebook Home bir çok kişide özellikle Facebook’dan yeni bir akıllı telefon ya da büyük bir işletim sistemi bekleyen kesimde hayal kırıklığı yaratmış olsa da Facebook’un gelecek stratejileri adına önemli sinyaller veriyor. Facebook sayesinde telefon ekranlarımızda çok yakında daha fazla ve kişiye özel reklam “targeted advertisement” görürsek şaşırmayalım…

 

Share.

About Author

Comments are closed.