Facebook Video yeni tasarladığı reklam ürünü Video reklamları üzerinden bekledikleri satış rakamlarına ulaşır ise günlük $4-milyon USD bandında bir gelir üretmeyi hedefliyorlar. Milyonları bünyesinde bulunduran sosyal ağ henüz video reklam ürününü tamamlamış değil fakat reklam ajansları üzerinden bunun satış potansiyelini araştırıp Haziran ya da Temmuz dönemi için şimdiden commitmentlar almaya çalışıyor.

Format kesinleşmese de reklamlar autoplay fonksiyonu ile Facebook video playerın içerisinde olacak ve kullanıcıların ana haber akışına ek olarak sağ ve sol taraftaki raylarda yerini alacak.  Facebook’un bu reklamları aynı zamanda mobil platformlarda da yayınlayacak olması konuşuluyor fakat bunun olup olmayacağı henüz net değil.

Kendi ön satış formunu yaratan Facebook şu an bu reklam modeli için 4 adet yaz slotunu satmak için çalışıyor ve bu slotların demografik yapısı ise şöyle; 30 yaş üstü ve altı kadınlar, 30 yaş üstü ve altı erkekler olacak. Reklamların süresi 15 saniye olacak ve frekans sınırlaması olarak bir kullanıcı en fazla 3 kez reklam izleyecek şekilde bir kurgu yapılmış.

Facebook’un TV reklamlarını devralma projesi ya da TV bütçelerinden alınan payın daha da artması üzerine inşa edilmiş bir reklam modeli. Özellikle TV için yeterli envanteri olan fakat TV benzeri kitle ve ölçümleme elde edecekleri bir web platform envanteri ajansları tarafından hevesle aranan bir model olacaktır.Her ne kadar Facebook yalanlasa da büyük reklamverenlerin bu modeli kullanmaları için 6 sıfırlı rakamları taahüt etmelerini istiyorlar.

Türkiye’de 2012 yılı reklam pastası bir önceki yıla oranla %8 büyüyerek toplam reklam harcamaları 4 milyar 625 milyon TL oldu. Reklamcılar Derneği’nin açıkladığı verilere göre harcamaların %56,01’i TV, %23,93’ü yazılı basın,%9,05’i dijital medya,%7,05’i açık hava,%2,79’u radyo, %1,16’sını da sinema reklamları oluşturuyor.

Geçtiğimiz yılın oranlarına ile karşılaştırdığımızda TV reklamının oranında %0.65’lik bir düşüş göze çarpıyor ve %8 büyüme olmasına karşın neredeyse tek artış gösteren platform dijital medya. TV bütçeleri harcamalarda diğer platformlara açık ara fark atsa da Dijital medya platformunda yapılan harcamaların öne çıktığı günümüzde, özellikle video bazlı reklam modellerinin ön plana çıkacağını düşünüyoruz.

Facebook’un video reklam modeli sunulduğu takdirde mutlaka TV pastasından pay alacaktır fakat esas burada pay alınacak platform Basın gibi gözüküyor. Facebook video reklamları dijital medya platformunda yapılan harcamalarda sustainable olmamakla birlikte kaldıraç etkisi yaratabilir.

 

 

Share.

About Author

Comments are closed.