Son dönemde bir çok cihaz, cep telefonu, tablet, TV, Set Top Box ve benzeri, internet üzerinden içerik oynatabilir duruma geldi. Eğer bu cihazlarda oynatılan içerikler para ile satın alınan içerikler ise, kullanıcı satın aldığı herhangi bir içeriği bir çok cihazda oynatak istiyor. Örneğin PC üzerinden satın aldığınız bir filmi, süresine bağlı olarak, işe gidip gelirken cep telefonundan da oynatmak isteyebilirsiniz. Bu durumda o içeriğin oynatılma hakları, şimdiye kadar kaç kez oynatıldığı, ne zamana kadar oynatılabileceği gibi bilgilerin de tutulduğu bir sisteme ihtiyaç duyuluyor. İşte bu noktada UltraViloet devreye giriyor.

Peki nedir bu UltraViolet?

UltraViolet, bulut tabanlı dijital yayınların haklarını kontrol eden bir sistem. Üstte de belirtildiği gibi, bir kez satın alınan bir içeriğin aynı kullanıcı bilgileri ile farklı cihazlarda oynatılması için gerekli desteği sağlıyor. DECE (Digital Entertainment Content Ecosystem) konsorsiyumuna bağlı 74 ayrı firmanın desteği ile tanımlanan bu spekleri uygulamayacağını belirten iki büyük firma var, Disney ve Apple. Tabi Steve Job’ın ölmeden önce Pixar’dan kaynaklı, Disney’in hissedarı ve yönetim kurulu üyesi olduğunu da belirtelim.

Özelliklerinden bahsedecek olursak;

 • Farklı formatların bir arada çalışabilmesi için kontentler CFF (Common File Format) formatında yayınlanmakta.
 • SD ve HD desteği bulunmaktadır.
 • MPEG-DASH ve haliyle fragmented MP4 desteği mevcut.
 • Video codec olarak H264/AVC kullanılmakta.
 • Ses codec kısmında ise çeşitlilik mevcut, AAC LC, AAC, HE-AAC v2, Dolby Digital/Plus/TrueHD, DTS/HS/Master Audio.
 • Maxumum 12 cihazı bu sisteme dahil edebiliyorsunuz.
 • İstediğiniz dosyayı indirebiliyor ve internet olmadığı durumda da seyredebiliyorsunuz.
 • DRM destekleri ise neredeyse marketteki tüm çözümleri içeriyor, Google Widevine, Marlin DRM, OMA CMLA-OMA v2, Microsoft Playready, Adobe Flash Access 2.0.

 

UltraViolet, içerik oluşturanlar tarafında Sony, Fox, Warner Bros, BBC, içerik yayınlar tarafında ise Walmart, Tesco, LoveFilm, BBC, Sky gibi firmaların önderliğinde ilerliyorsada, Apple’ın olmaması bu özelliğin dağılım hızını yavaşlatan en ciddi unsur. Fakat farklı cihazlarda VOD servisi vermeye çalışan firmalar için yine de incelemeye değer bir sistem.

Share.

About Author

2 yorum

 1. Serdar Büyükkardeş on

  Evet, şu anda kullanımı ile ilgili sıkıntılar var. Burada anlatmak istediğimiz daha çok iş modeli ve gelecekte kullanılabilirliği. Şu an için piyasanın buna çok hazır olmadığı doğru. Geçenlerde bunu Tesco yöneticilerinden birisi de Blinkbox kullanımı için söylemişti, sistem henüz halkın kullanımına çok uygun değil diye. Kullanılabilirlik iyileştirildiği durumda model olarak işleyebilecek bir sistem. Bu arada Marlin’de bu çözümü kendi SDK’sına koymuş durumda.