Bu hafta ABD TV pazarında yaşanan önemli bir gelişme, büyük yankı uyandırdı. FCC başkanı, yaptığı açıklamada kulanıcıların operatörlerin kutularına bağlı kalmaması gerektiğini, operatörün içeriğini istediği bir STB ile izleyebilmesi gerektiğini (AppleTV?) söyledi.

2015 Kasım – Aralık aylarında ABD’de benzer bir istek de senatodan gelmişti fakat kablo şirketleri bunu çok da öenmsememişti, fakat FCC başkanından gelen benzer açıklama, işin ciddiyetini ortaya çıkarıyor. Yani eğer kabul edilirse, istediğiniz bir STB ile, üye olduğunuz TV operatörünün kanallarını izleyebileceksiniz.

Konunun gündeme gelmesi tabiki Apple’ın Apple TV ile ilgili içerik hakları için görüşmelere başlayıp aniden durdurması ve bu konu hakında lobi yapması ile olmadı. Günümüzde service unbundling yaygınlaşmışken, pay TV ve OTT çizgisi bulanıklaşmaya başlamışken (PayTV operatörlerinin Netflix servisi vermesi, HBO’nun HBO Go ile Avrupa’ya açılması, …) bu tarz bir yaklaşım arkasında komplo teorileri aramak yanlış olur.

ABD’de sadece ev telefonları olduğu dönemde telefon cihazı, telekom firması tarafından sağlanıyordu. Daha birkaç yıl öncesine kadar mobil operatörler kendi belirledikleri telefonlara izin veriyodu. 2016’da bunların hepsi tarih oldu ve sıra TV operatörleri ile önce STB’ları sonra servisleri unbundle etmeye geldi diyebiliriz.

There are “only two ways to make money in business: One is to bundle; the other is unbundle.”

Bu tarz bir değişilik neleri getirir dye düşünürsek, öncelikle STB’ların serbest rekabet ortamından seçilmesi (unbundle TV & STB), beraberinde farklı servis sağlaycıların servislerinin aynı kutuda buluşması anlamına geliyor. Tek bir AppleTV, Tivo alıyorsunuz ve D-Smart, Digiturk, Turkcell TV+ ve Tivibu’yu bu kutuyla izleyebiliyosunuz. Bir sonraki adımda ise, tek bir kutu alıyorsunuz ve D-Smart, Digiturk, Turkcell TV+, Tivibu’nun istediğiniz kanallarını bir araya getiriyorsunuz ve size özgü Tv paketinizi yaratıyorsunuz (bundle).

Apple’ın müzik dünyasında iTunes ile yaptığı değişimi TV dünyasında henüz göremedik fakat FCC, bu şekilde bir değişikliğe giderse, kazanan ya yeni bir oyuncu olacak (iTunes ve Apple örneği gibi) veya değişime ayak uyduran kablo TV şirketleri.

Share.

About Author

Comments are closed.