Mart ayından bu yana deneme yayınları yapan, yaz başında ise resmen faaliyete geçen FilBox, Türkiye’de TV pazarında yerini aldı. Türkiye’deki pay TV pazarında halihazırda Digiturk, D-Smart, Tivibu, Turkcell TV, Teledünya oyuncuları arasında en küçüğü olarak yer alan Filbox, değişik bir model ile karşımıza çıktı.

Filbox modelini, payTV business modeli demek yerine, dünyadaki diğer örnekleri olduğu gibi free TV olarak da lanse edilebilecek bir model diyebiliriz. Nasıl isimlendirirseniz isimlendirin, HD+’a oldukça benzer bir servis olarak ortaya çıkan Filbox 16 kanallık bir paket ile başarılı olabilecek mi göreceğiz.

2009 yılında, Almanya’da başlayan ve Astra üzerinden uydu kanalları paketi olarak sunulan HD+, 5 yılın sonunda 1,5 milyon müşteriye ulaştı. Şu anda yıllık 59€ gibi bir fiyatla 1.5 milyon müşteri ile yaşamına devam eden HD+, Filbox için oldukça güzel bir benchmark örneği teşkil etmektedir.

HD+, SES yani uydu platformu şirketi tarafından kurulmuş bir servis iken, Filbox ise Oflaz Medya Grup tarafından yani bir medya şirketi tararından kurulmuştur. HD+’ın uydu platformu avantajlarını kullanmasına karşın Filbox, şirketin mevcut içerik anlaşmalarının başka bir kanal ile satılması anlamına geliyor. İki örnekte de farklı avantajlar mevcut.

HD+, 59€ yıllık fiyata satılırken Filbox ise 52€’luk fiyatıyla bu tarz bir servis için pahalı konumlanmaktadır. Türkiyede’ki diğer payTV’lerin benzer paketleri ile karşılaştırıldığında ise 12-15TL aralığındaki bu paketler ile benzer bir fiyatla karşılaşıyoruz. Bu açıdan düşünüldüğünde ise doğru bir fiyatlandırma olarak düşünülebilecekken, FilBox’ın farklı konumlandığı iki önemli konu var:

  1. FilBox, diğer operatörlerin sağladığı kanal çeşitliliğini sağlayamıyor.
  2. FilBox, mevcut TV veya uydu alıcısı kullanılabildiğinden, uydu alıcısı vb CPE maliyetlerini düşünmesi gereken ve bu maliyeti müşterilerine yansıtmak zorunda olan bir firma değil.

Yukarıdaki iki madde göz  önüne alındığında servisin 12-15TL aralığından daha düşük bir fiyatla piyasaya çıkması daha mantıklı görülmektedir.

FilBox için Yeni Adımlar Neler Olmalı?

  • Medya şirketi tarafından kurulması nedniyle Fibox’ın en güçlü yönü içerik olarak görülürken, Türkiye’de spor faktörünün çok önemli olduğunu unutmamak gerekir. Filbox, yaklaşmakta olan UEFA yayın hakları ihalesi, vb spor paketlerini servisine katarak elini güçlendirmeyi düşünmesi yerinde olacaktır.
  • Farklılık yaratmak adına HbbTV altyapısı kullanarak, Playready gibi bir DRM çözümüyle catch-up servisleri verebilir.
  • Yeni VOD servisleri ile güçlü olduğu taraf olan içerikleri farklı şekilde konumlandırabilir.

Pazarda güçlü konumlanabilmek için iyi bir bütçe, sağlam bir içerik havuzu, teknolojiyi çok iyi kullanan bir teknik takım ile sistemleri verimli kullanarak düşük maliyeti sağlamak, yine güçlü bir teknik ekip ile teknoloji roadmap’ini geride kalmayacak şekilde yapmak gerekmektedir. Hepmizin bildiği bu faktörler ile ilgili neler yapılabileceğine ise Netflix en güzel örnek olarak karşımıza çıkmaktadır. Ne dersiniz, Filbox’dan bir Türk Netflix çıkabilir mi?

Share.

About Author

1 Yorum

  1. Filbox henüz büyük lansman ve reklam yapmadı. Yeni başlangıç yeni bir soluk filbox’un eksiklikleri olan fakat zamanla bunun düzelebileceğini düşünüyorum. Yazı da belirtildiği vede sorulduğu “netfilix” olabilir mi ? Hayır bu imkansız. En azından Türkiye koşullarında. En büyük digital platforumlara baktığımızda bırakın netfilix’e yaklaşmayı Avrupa da yayın yapan digital platformlardan bile uzaklar. İçerikleri Zayıf fakat şunu da unutmamak gerek bizim platformlar enerjilerinin çoğunu sansür uygulamalarına veriyor! Birde para kazanma telaşında içerik Zayıf, tekrar çok, üye kanal isteklerine cevap yok… Filbox platform’u bu sorunların çoğunu aşabilir genel müşteri odaklı çalışabilirse başarıyı yakalamaları zor değil.