Netflix’in farklı ISP’ler ile görüşerek piyasaya girme düşüncesi, Netgem ve Virgin Media’nın potansiyel müşterileri kapmak için VOD uygulaması ile piyasaya çıkmasına sebep oldu. Le Figaro’nun haberine geçtiğimiz hafta içerisinde 2 adet VOD uygulaması bu kutulara girmiş durumda. Netgem ve Virgin Media’nın sunduğu hizmet Videofuture altyapısını kullanıyor ve aylık 10 Avro’ya yaklaşık 20000 farklı başlıktaki filmi seyretme şansı veriyor.

Aslında Fransa Alcatel’den dolayı altyapısı iyi olan ama VOD alanında henüz istenilen seviyeye varemamış bir ülke (bu arada Dailymotion’ın da Fransa kökenli olduğunu belirtelim). Netflix’e göre ise Fransa’da ciddi bir büyüme potansiyeli var ve planları arasında bu ülkeye yatırım yapmak da bulunuyor. Netflix’in Avrupa macerasında en iyi satış yaptığı yer olan İngiltere’de ciddi rakipleri var, LoveFilm ve Blinkbox. Her iki firma da bu günlerde yanlızca kendisinde ve on time verebileceği yayınların haklarını alarak Netflix’e rakip olmaya çalışıyor. Özellikle arkasına Tesco desteğini Blinkbox, Tesco kullanıcılarına ilginç kampayanlarla hitap etmeye çalışıyor.

Artık bir çok firmanın VOD içeriklerine ulaşımının olduğunu düşünürsek, farklılaşma nereden gelecek? Asıl farklılaşma fiyat ve yayın kalitesinde. Bunların ikisini de en efektif bir şekilde verebilmek için altyapıda iyi firmalar ile çalışmak gerekiyor. Örneğin Netflix hala Amazon altyapısı üstünde streaming yaptırıyor. Ayrıca farklı cihazlar için farklı codec/şifreleme ve değişken veri akışı sistemlerinin kullanılması VOD firmasını ön plana taşıyacaktır. Şu anda bunların hepsini veren altyapı firmaları da mevcut, örneğin Kaltura, Windows Azure gibi.

Share.

About Author

Comments are closed.