Bu sene MCN’ler ile ilgili bir çok hikaye duyacak ve bu blogda yer vereceğiz. Makerstudios’un site açılımından sonra en önemli MCN’lerden birisi olan Fullscreen’de Youtube’un haricinde kendisine ait oyun alanı yaratmanın peşine düşmüş.  Bu önemli MCN, millenialler için Youtube harici  üyelik bazlı premium video sitesi kuruyor. Bu premium video platformu Youtube içerisinde bulunan ve firmanın kendi networkünde bulunan şimdiden dünya çapında 10bin adet kanaldan 3.2 milyar izlenmeyi oluşturan içerik sahiplerinden oluşacak havuza ile Netflix ve Hulu’ya rakip olacakmış gibi gözüküyor.

Fullscreen’in açacağı bu platformda Netflix gibi üyelik ile tüm içeriğe erişim mi sağlanacak ya da Hulu gibi tierli ve reklam gösterimi ile desteklenen bir paket yapısı mı olacak  henüz belirsizliğini koruyor ve şirketin nasıl bir iş modeli ile ilerleyeceği merak konusu. MCN’in yeni girişiminin diğer rakiplerinden ayıracak en büyük özelliğin demografik olarak 13-24 yaş arasındaki gençleri hedeflemesi olacağı net bir şekilde görülüyor. Bu alanda kendi içeriklerinin de gücü ile en tecrübeli olduğu demografik yapıya hitap ediyor olacak.

Averaj bir Hulu abonesi 38 yaşında(2013 Şubat ayı ortalaması) ve platformun içeriğinin büyük bir kısmı TV kaynaklarından geliyor ve ‘ever-aging’ kitle için hazırlanıp yine onlar tarafından tüketiliyor. Hulu’nun ürettirdiği original içerikler ile de çocuklar ve ergenleri hedefliyor. Premium video servisi henüz piyasaya çıkardığı orijinal seriler (East Los High ve The Next Step gibi) ise genç ve kalabalık kitleye hitap etse de Fullscreen’in hedef kitlesini kapsamıyor.

İki rakip Netflix ve Amazon’un içerik stratejileri birbirine yakın ve genç yetişkinleri ve çocukları hedeflerken yine Fullscreen’in kesiştiği hedef kitle kümesinin ilgisini çekmiyor.  Öte yandan Millenilaller, gençler ve lise çağındaki izleyiciler bu içerik ağının kurulduğu günden bu yana pastadaki büyük payın sahibi olurken. markalar ve pazarlamacılar da Fullscreen yaratıcılarını kaldıraç olarak kullanıp yeni medya knowhowlarını geliştirip network’ün izleyici kitlesin olan genç onlinerlara kendi online video önerilerini ve ürünlerini pazarlamak için kullandılar. Fullscreen, Grace Helbig ve The Fine Bros. (who can list the 17-year-old Maisie Williams – aka Arya Stark – as one of their fans). gibi phenomena ve gelecek vaadeden kanallar ile anlaşma yaptılar. Şu an da network 100 en hızlı Youtube kanalları sıralamasında 11 adet kanala sahip.

Şirket yeni çıkaracağı üründe ne kadar iddialı olduğunu Mayıs 2013’de HBO GO uygulamasının mimarı Tom Mohn’u SVP of Engineering yaparak gösterdi.  Youtube MCN’lerinin bu şekilde yeni ürünleri çıkarıyor olmaları sektöre yeni bir soluk getireceğe benziyor.

Share.

About Author

Comments are closed.