Bildiğiniz üzere rekor fiyata yapılan son UK futbol maçı yayın ihalesinden 3 yıllığına 38’er (18 first pick) maç yayınlama hakkını kazanan BT, SKY’a sert markaj yapmaya karar vermiş olmalı ki, bu maçları 3 yıl da BT Broadband (BT’nin Internet servisi) abonelerine bedava (sihirli sözcük) yayınlayacağını duyurdu! 20 yıldır pay-TV tekelinde olan İngiliz futbolu ilk defa FTA olarak (free-to-air) izlenebilecek. Üstelik BT, futbol yayınını canlı olarak stream edecek ve “BT Sport App” ile tablet, pc, Smart TV’lerde de izlenmesini sağlayacak.

İngiltere futbolunu yıllardır pay-TV olarak sunan SKY’a karşı büyük bir hamle olarak görülen bu açıklama, ayda 42£ veren SKY abonelerine karşılık, BT Fiber’e 15£ veren BT Broadband üyelerine maç izleme hakkı verecek.

BT 3 yıl x 36 maç için 1 Milyar Pound, SKY ise  3 yıl x 116 maç için 2.3 Milyar Pound ödedi.

BT, telekom sektöründen gelerek yıllardır süren SKY egemenliğini kırmak için büyük bir yarışın ilk adımı atmış oldu. BT’nin 750.000 Broadcast abonesine karşılık SKY’ın 10 milyon abonesi bulunurken BT’nin 10 Milyon broadband abonesine karşılık SKY’ın 4.3 milyon broadband abonesi bulunmakta. BT ve SKY, ülkemizde size de birilerini çağrıştırmadı mı?

Share.

About Author

Comments are closed.