Venture capitalist ve analist Mary Meeker’in yıllık geleneksel Internet Trends raporunda çizdiği vizyon ile geleceğin TV modeli için bazı ipuçları verebilir. Tabletlerden ve akıllı telefonlardan video tüketimi her geçen gün artış gösteriyor, iş te bu sebepten reklam bütçeleri basılı yayından mobil videoya, TV’den ise uygulamalara kaydığını söylüyor Meeker. (Ooyala rapor için mobile video datası isteyen hazırlayacılıar ile birlikte çalışmış. Çıkan data: Ooyala’nın 4Q 2013 Video Index raporunda Mobil çalma payının, mobil izlenme zamanı payına oranı. (125. Slayt) Ooyala’s 4Q 2013 Global Video Index’i buradan indirebilirsiniz.)

Çoklu ekranda izlenme artışları.

Her geçen gün içerik tükettiğimiz ekranlar çoğalıyor. Çıkalı henüz on sene olmasına rağmen akıllı telefonlar, tabletler PC ve TV’lere göre 4-5 kat yüksek hacim ile üretiliyor. İçlerinde  ABD, Kanada, Meksika, Brezilya, Arjantin, Avustralya, Güney Kore, Çin, Japonya, Kenya, Güney Afrika, Almanya ve İtalya’nın bulunduğu çoğu ülkede akıllı telefonlar en çok kullanılan ve izlenilen medium olarak belirtilmesi raporun dikkat çeken noktalarından.

Mobil cihaz sahiplerinin %84’ü TV izlerken sahip oldukları cihazı kullanıyorlar ve bu rakam iki yıl öncesine oranla iki kat büyümüş durumda. Tabletler, kullanıcıların tükettikleri içerikler hakkında özet ve ekstra bilgi için kullanımda akıllı telefonları geçerken, akıllı telefonlar daha çok mesajlaşma ve eposta için kullanımda yine lider pozisyonda. Bu cihazlar TV ile birlikte kullanıldığı için kullanıcılar eskiye oranla çok daha fazla içerik tüketiyorlar.

Kullanıcıların kullandığı mobil cihazların sayısının artması daha fazla TV tüketmelerine sebep oluyor. Bu da TV izlenme süresinden çalacağı düşünülen companion cihazların esasında bu süreyi uzattığınu ortaya çıkardı.

Geleneksel kumandalar yerini yeni cihazlara bırakıyor.

Bildiğimiz TV kumandalarının artık birer dinazor olduğunu söylemek heralde süpriz olmaz fakat bu kumandalar halen TV’ler ile birlikte kullanıcılara sağlandığından hacim ve kullanım olarak halen etkililer ve kullanım anlamında halen ülkemizde çokça kullanılsa da kumandaların yeri mobil cihazlar tarafından ele geçiriliyor. Bunun en büyük sebebi ise mobil cihazların kolay ve hızlı internet erişimi sayesinde birer içerik keşfi motoruna dönüşmesi.

İçerik tüketimini tetikleyen yeni platformlar ve cihazlar.

Mobil kullanım, video büyümesini drive ederken, millenialler mobil kullanımı drive ediyor. Tabii ki bu büyümeyi taşıyanlar ise mobil cihazlar ile birlikte gençler. Ooyala, toplam online video izlenme süresinin geçtiğimiz yıla oranla iki kat arttığı bu dönemde mobil video tüketim süresinin %22 arttığını ortaya çıkarmış.

Meeker tarafından Smart TV uyarlayıcıları olarak tanımlanan streaming STB’lerin, oyun konsolları ve standart STB’lerin zemin kaybetmesi ile ivme kazandığını belirtiyor. Bu yüzden olacakki çoğu oyun platformu cihazlara streaming yönünde geliştirmeler yapıyor ve bu alana çıkaracakları cihazlar ile yatırım yapıyorlar.

Millenialler mobil cihazlar üzerinde ve connected TV’ler üzerinde daha fazla video tüketiyorlar. Online video endüstrisi için daha da kritik olanı bu kitlenin video izleme davranışlarının normalden farklı olması. Diğer demografik yapılara göre 3 kat daha fazla online video tüketiyorlar. Genç izleyiciler mobil kullanımlarda öne çıkarken reklam gelirleri izlenmeler ile aynı hızda artış gerçekleştirmedi. Toplamda internet reklam satışları %16 artış ile geçtiğimiz yılı 116 Milyar Dolar ile kapatırken, Mobil bu pastadan sadece %4’lük bir pay aldı.

Twitter’ın TV reklamları üzerindeki etkisi ise dikkat çekici. Meeker, Twitter ve TV birleştiği zaman daha iyi ad-recall oluşturduğunu söylerken, (%40 vs %53) brand lift’in ise (%7 vs %18) satın alma eğilimi (16% vs. 30%)

Dikkate alınması gereken diğer datalar ve noktalar:

  • Uygulamaların geleneksel içeriklerin izleyicilere sunan kanalların yerini alacak en büyük tehdit olarak sunulması.
  • Uygulamalar sayesinde video izlenme zamanının artışı.
  • Netflix’in milleniallere göre ebeveynlere daha kolay içerik önerebilme kabiliyeti olduğunu belirtiyor.
  • Mayıs 2014 itibari ile Mobil, internet trafiiğinin %25’ini yaptı. Bu rakam geçtiğimiz yıla göre %15 artış gösterdi.
  • En büyük 15 gelişmiş marketlerde akıllı telefon penetrasyonu  %65
  • Yeni gelişen 15 marketde akıllı telefon penetrasyonu  Global değeri yakaladı ve %22 olurken, laptop penetrasyonu %11, desktop penetrasyonu %10 ve tablet penetrasyonu %6 oldu.

Share.

About Author

Comments are closed.