Google’ın en yeni projesi olan Google + platformunun bir sosyal medya platformundan çok daha ötesi düşünülerek kurgulanmış bir yapıya sahip olduğunu düşünüyorum. Bu düşüncemin ana sebebi + (plus ya da artı) kavramı ile bir çok ürünü bünyesinde bulunan ya da organik olarak ürünler eklenecek bir platform olarak dikkatimi çekti. Şimdilik sadece çevreler, video ile sohbet, odalar ve konular özellikleri ile kullanıma imkan sağlıyor. Ancak bunun sürekli artarak eklenecek, hatta oyunlar gibi bu platforma yazılacak uygulamalar olacaktır.

Tecrübe ettiklerim ve gelişmeler doğrultusunda ben Google’ın bu sosyal platformda sosyal TV ve Google TV’yi entegre etmesini bekliyorum. Buna özelliklerinden en çok dikkatimi çeken “Video Chat” özelliğini inceleyince karar verdim. Birden fazla arkadaşınız ile aynı anda görüşebilmenize imkan sağlayan bu özelliği kimilerine göre önemsiz gelebilir ama video chat yaparken Youtube üzerinden herkesin aynı video’yu izleme imkanı vermesi farkında olmadan Sosyal TV deneyimini yaşatmış oluyor.

Sosyal TV, televizyon izleme deneyimini yakın çevreniz ile paylaşarak zenginleştirilmiş bir paylaşım haline getiriyor. Bildiğimiz televizyon eğlencesinden sonra bu büyük bir gelişimin perdesini aralayacak. Özellikle Google bu zenginleşmede başrol oynayacak. Elindeki Youtube gücü ile bugünlerde almaya çalıştığı Hulu’yu da eklerse premium içerik anlamında elini bir hayli kuvvetlendirecek. Fiber alt yapıları yaratıcı yarışması ile hanelere götüren Google, IPTV’nin en büyük içerik sağlayıcısı olacaktır. İnternet dünyasını kökten değiştiren reklam modellerini televizyon mediumu ile birleştirmesine kesin gözüyle bakıyorum.

IPTV ya da daha çok connected TV’nin elçisi olacağını neden mi düşünüyorum:

İşte bunları alt alta toplayınca bir IPTV yapısında en önemli olan problemlerin çözümüne ulaşabilirsiniz.

Share.

About Author

Comments are closed.