Google arama’nın ve Youtube’un TV izleme deneyimindeki evrimde etkili olan ürünlerden olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Google’ın verilerine göre TV izleyen kullanıcıların %90’ı bu iki platformu ziyaret ediyor ve son yapılan araştırmada bu %90’lık oranı oluşturan kullanıcıların deneyimlerini daha ileriye nasıl götürdüğünü ortaya koyan bir rapor yayınlandı.

Online Research: when, what and how, Viewer participation: Going beyond the episode ve Accessing content: Extending the viewership timeline adı altında üç başlıkta toplanan raporda, Google ve Youtube’da TV ile ilgili çeşitli aktiviteler agresif şekilde büyüyor.

TV-ilgili aramalar YoY analizde Mayıs-Aralık 2013 arasında Youtube’da %54 artış göstermiş. Araştırmada ortaya çıkan bir başka ilginç çıkarım ise 2013 yılında TV programını kanal yükledikten sonra topluluğun oluşturduğu farklı 7 parça video da kullanıcılar tarafından yükleniyor. Bu rakamlar Games of Thrones dizisine gelince 82 adet video olmuş.

the-role-of-digital-in-tv_articles_01

Özet

Dijital platformlar TV tüketim fundementallerini, erişim metodlarını ve showlara katılımları sağlıyor. Arama, video ve engagement izleyici ile pozitif bir korelasyona sahipler ve showların populerliği ile ilgili daha fazla insight almaya imkan sağlıyor.

Araştırma

  • Online TV aktivitesinde YoY analizde artış var. Youtube ve Google’da TV-ilintili sorgular izleme süreslerinde ve Youtube’da program ile ilintili videolarda izleme artışı sağlıyor.
  • İzleyiciler show ya da izleyecekleri programlar ile ilgili bilgi almaya programdan çok daha önce başlıyorlar ve bu aktivite program yayınlandıktan bir kaç hafta sonra bitiyor.

Katılım

  • TV izleyicileri bölüm sonrası Youtube’da araştırma yapıp içerik tüketiyor.
  • Youtube üyeleri, bölümler ve diger dizi fanı kişiler ile angaye olmaya eğilimli kişiler oluyorlar ve içeriğin dağılmasında anahtar rol üsleniyorlar.
  • Youtube kullanıcıları beğendikleri programlar ile tartışarak ve yeni ilintili içerik üreterek angaje oluyorlar.

Erişim

  • Zaman kaydırma şöyle dursun, catch up davranışı yeni sezonlardan çok daha önce başlıyor ve bölüm sonrası premierler ile devam ediyor.
  • Pazar günleri programların stream ve catch up davranışının sergilendiği en populer gün olarak öne çıkıyor.

Rapor bence Online TV ekosistemi ile ilgilenen herkesin arşivinde bulunması gereken bir analiz. Bu linkten makaleye ve PDF’ine erişebilirsiniz.

 

Share.

About Author

Comments are closed.