Tivo firmasının USA’de evlerinde Netflix ya da başka bir OTT servisini kullanan gruplar üzerinde yaptığı araştırmaya göre dünyanın en önemli OTT servislerinden olan Netflix’in geleneksel TV izlenme deneyimi üzerinde belirleyici bir etkisi olmadığı sonucuna ulaşıldı.

Yaklaşık 10.000 kullanıcının Kasım 2012’den Nisan 2013’e kadar katıldığı anket sonucunda katılımcıların %57’sinin Netflix , %50’sinin Amazon Prime ve %18’inin de Hulu Plus abonelerikleri olduğu, %8’lik bir kısmının da 3 OTT servisine birden üyelik yaptıkları görülmüştür.

Bu 3 OTT servisinin de lineer TV izlenme süreleri ya da sayıları üzerinde belirgin bir etkisine rastlanmamakla birlikte özellikle Netflix’in kullanıcılarının premium dizi içeriklerini yoğun olarak tükettikleri gözükmektedir.

Tivo Research and Analytics firmasının CEO’su Mark Lieberman’ın yaptığı açıklamalar da konu hakkında benzer ifadeleri içermekte ve  “Bizim çalışmamız Netflix’in hali hazırda  geleneksel TV yayınlarının yerine geçmemekte, sadece TV izlemeyi seven kişilere istedikleri içerikleri diledikleri zaman diledikleri yerde izlenmeleri konusunda yeni bir yol açtığını göstermektedir. TV izlenme şekillerinin gelecekte nasıl olacağını %100 kestirmek mümkün olmasa da şuan için Netflix gibi OTT servisleri kullanıcılarının lineer TV kanallarını daha az seyrettiklerini söylemek çok doğru olmayacaktır.”  şeklinde olmaktadır.

Bizlerin sektördeki deneyimlerimiz de günümüz Türkiye’si için bu çalışmaya paralellik göstermektedir. Türkiye’de OTT servislerinin, yarattıkları multiscreen dünya sayesinde Pay TV hizmetlerinde loyalty tool’u olarak kullanıldıkları ve geleneksel TV servislerinin tamamlayıcısı oldukları görülmektedir.

Share.

About Author

2 yorum

  1. Yazı güzel ve önemli ama “Cannibalize Etmiyor” nedir? Türkçe karşılığı yok mu bu “cannabalize”nin. Biraz daha özen lütfen.

  2. Özgür Bey, söylediklerinizin haklılık payı bulunmakla birlikte teknoloji sektöründe iş yapan kişiler için tamamı ile öz Türkçe konuşmak ya da yazmak çok olası olmuyor. Over the Top ne demek? Servis ne demek? Lineer ne demek hatta TV ne demek gibi sorular da eklenebilir sizin yazdığınızın yanına ki bunların tamamını öz Türkçe’si yok ya da bulunsa bile yazdığımız yazının anlaşılabilirliği ortadan kalkmış olur en azından benim düşüncem bu yönde..