Google’ın Chromecast’inden sonra connected olmayan TV’ler için verilen external çözümlerin sayısı artıyor. Sky, İngiltere’de aylık £9.99’a connected kutu vererek TV’sini değiştirmeyi planlamayan müşteri profiline göz dikti. TV’nin HDMI’ına takılarak kullanılacak olan bu media kutusunun boyutları ideal, 84mm x 84mm x 24mm. Sky’ın NOW TV desteği bir çok platformda mevcut (MAC, PC, tablet, telefon), fakat ilk kez platform bağımsız, harici bir kutu ile müşterilere sunulmuş durumda.

Bu kutu ile kullanıcılar catchup videoları, BBC iplayer, Demand 5, BBC News ve Sky New üzerinden seyredebilecek, ayrıca Sky Sports ve Sky Movies yayınlarını alabilecekler. Bunlar haricinde Facebook, Spotify gibi populer uygulamalar da kullanılabilecek.

Aslında bu yöntem, connected servislerin artma zamanında denendi ama istenen performans alınamadı. İçeriklerin doyurucu olmaması bunun ilk sebeplerindendi. Ayrıca o dönemde Smart TV adı altında artan TV satışları buna engel olmuştu. Fakat geçen zamanda ortaya çıkan ana sorun, teknolojinin çok hızlı gelişmesi ve bir çok uygulamanın kendini sürekli olarak son teknolojiye göre güncellemesi ile bu uygulamaların mevcut TV’lerde istenildiği gibi çalışmaması oldu. Bu durumdan şikayetçi olan kullanıcılar yeni bir TV almadıkları için şu anda Sky ve Google’ın önerdikleri çözümler kullanıcılar için cazip olabilir. Sonuçta küçük bir kutu veya USB stick olarak verilen bu hizmet, teknolojiye uyumluluğunu kaybettiği durumda en fazla cihazı değiştirmek kadar maliyetli ve bu TV maliyeti yanında ihmal edilebilir bir rakam.

Harici cihaz geçişinin ana sebeplerinden bir tanesi de, artık isteklerin şekillenmeye başlaması olsa gerek. İlk zamanlarda tüm uygulamalar bu cihazlara konuyordu, örneğin twitter, facebook vs gibi sosyal medya veya basit oyunlar, hava durumu. Fakat geçen zaman içerisinde çok net anlaşıldıki, TV üzerinde ana öğe video seyretmek. Gelişen tablet ve mobil pazarı, sosyal medya kısmını üzerine alarak TV’ye ana görevini tekrar hatırlatmış oldu. Özellikle SKY’ın yaptığı bu taktik, Türkiye’de PC üstünde dizileri takip etmeye çalışan bir çok insan için de cazip olabilir.

Share.

About Author

Comments are closed.