HBBTV, OIPF (Open IPTV Form), DVB (Digital Video Broadcasting), CE-HTML ve WC3 (World Wide Web Consortium) standardlarını takip ederek Avrupa’da Connected TV’lerde kullanılmak üzere spek hazırlayan bir konsorsiyum. Uygun DVB ve internet tarayıcısı olan herhangi bir TV veya STB alıcı bu desteği verebilir.

İlk release v1.1.1 ile öne çıkan özellikler video catchup servisleri, EPG bilgilerinin ve kanal listesinin uygulama tarafından kullanılması.

Bu özelliklerin tamamı yayıncı tarafından hazırlanan HTML uygulamaları ile kullanılmaktadır. Uygulamaların adresleri ise AIT (Application Information Table) tarafında tetiklenmektedir. AIT bilgisi, Transport Stream içerisinde gelen PMT, PAT gibi bir sectiondır. Alıcı içerisindeki yazılım AIT sectionı aldıktan sonra işleyip varsa kullanılabilir bir oto uygulama URL adresi bulur. Bir çok yayıncı tarafından “red button application” adı verilen bu uygulama tipi İngiltere’de kullanılan MHEG sisteminin bir benzeridir. Kullanıcı, belirtilen ikona basarak uygulamayı çalıştırır. İlk uygulama TV’ye Transport Streamde DSMCC dosya formatı üstünden (dvb://) veya internetten (http://) taşınabilir.

Peki TV’de hangi çeşit uygulamalar çalışabilir ve bunlar tam olarak nasıl çalışır?

Video servisleri

Catchup-TV Uygulamaları
Yayıncılar AV streaming desteklerini HBBTV uygulaması ile verebilirler. Speklere göre görüntü dosya formatı AVC_HD25 ve AVC_SD25 olabilir. Ses formatları ise HE-AAC ve E-AC3. Bu verilerin taşınması için kullanılan taşıyıcılar ise TS ve MP4 olarak 2 ayrı şekilde sağlanmaktadır. Yanlızca ses yayını verilmek istendiğinde, örneğin radyo, ses formatı MPEG1_L3veya HE-AAC olabilir.

HBBTV’nin ana çalışma prensibi, kullanıcının uygulamadan bir AV dosyası seçmesi olarak gösterilebilir. İnternet tarayıcısı, istekte bulunulan AV dosyasının belirtecinin (tag) HBBTV standardlarında bulunan video/mpeg veya video/mp4 olup olmadığını kontrol ederek gerçek URL’i media player’a gönderir. Media player bu URL’i alarak streaming’i başlatır ve bu sayede AV ekranda görünmeye başlar. İstenilen içerik ekranda oynarken kullanıcı durdur/başlat/sonlandır gibi işlemleri uygulama arayüzü veya kumanda sayesinde yapabilir. Astra 19,2’de bulunan Das Erste, Eins Extra uygulamalarında yukarıda belirtilen senaryoya uygun uygulamalar bulunmaktadır.

Yayıncı Servisleri

EPG Uygulamaları
HBBTV spekleri EPG now/next bilgisi için OIPF standardlarında bulunan altyapıyı kullanmaktadır. Bu sayede yayıncının gönderdiği EIT section içinden gerekli bilgileri html uygulamasına çekerek kullanıcıya sunmaktadır. Yayıncı bu uygulama sayeside yayından göndermediği bazı program özelindeki bilgileri bu uygulamaya ekleyebilir, örneğin fotoğraf, detaylı bilgi gibi.

 

Kanal Listesi
HBBTV spekleri TV içerisinden kanal listesini alarak buna uygun bir uygulama ile işlemeye izin verir. Örneğin, yayıncı uygulaması kanal listesine sahip olduğu için kanal değiştirme işlemlerini uygulama arayüzünden yapabilir.

 

Birden fazla ses dili seçimi
Yayınlanan programda birden fazla ses dili desteği varsa, HBBTV sayesinde bu dil destekleri uygulama tarafından okunabilir ve kullanıcıya seçim olarak sunulabilir.

 

Stream Events
Yayıncı tüm TV’lere bir mesaj göndermek istediği durumda bunu stream event altyapısı ile sağlayabilir. Bu özellik ile yayıncı, göndermek istediği mesajı Transport Stream içerisine gömer ve tarayıcı bu mesajı işleyerek ana yazılıma pop mesaj olması için gönderir. Bu sayede izleyicilere örneğin Türkiye için özel günlerde mesaj gönderilerek kutlama yapılabilir. Bu sistemdeki tek eksik, bölgesel veya kişisel stream event olmaması. Fakat yöntemler ile bu da sağlanabilir.

Yayıncı bağımsız kullanım

XML AIT
Üstte de belirtildiği gibi, AIT bilgisi normalde Transport Stream içerisinden gelir. Fakat bazı kullanımlarda uygulamaların hangi sunucuda olacağı bilgisi yayından gönderilmekte ve alıcı bu URL’e giderek XML AIT bilgisine erişmektedir. Sonrasında aynı döngü işlenmektedir, oto uygulama bulunur ve çalıştırılır. Bu kullanım çok yaygın değildir.

 

Share.

About Author

1 Yorum

  1. bu kadar karisik bir konuyu arastirip bize sundugunuz icin tesekkür ederim emeginize saygi duyuyorum bu teknolojik ve karmasik kouyu aydinlatmissiniz kimse tesekkür etmemis ben tesekkür etme ihtiyacini duydum