Avrupa’da interaktif TV yayıncılığının de-factosu olmuş olan HbbTV, 2015 yılının başlarında HbbTV 2.0’ı yayınlamıştı. O günden bugüne kadar 2.0’lı herhangi bir ürün veya servis kullanıcılara sunulmamıştı. Opera SDK’in HbbTV 2.0’ı desteklemeye başladığını açıklaması, HbbTV’nin 2.0 destekleyen cihazlar için için sertifikasyonu mecburi hale getirip iki test merkezi ile anlaşması ile, tam da IBC öncesi HbbTV 2.0 PR çalışmalarının hızlandığını gözlemliyoruz. HbbTV, birden çok alanda yenilikler getirmesine rağmen, en önemli özelliği ikincil ekran uygulamaları ile olan entegrasyonu standartlaştırmaya çalışması olarak görülüyor.

HbbTV2.0, ikincil ekran uygulamarında başlıca şu özellikleri standardlaştırıyor:

  1. TV’deki bir HbbTV uygulaması, tabletinizdeki ikincil ekran uygulamasını başlatabilecek
  2. Tabletteki bir ikincil ekran uygulaması, TV’de bir HbbTV uygulaması başlatabilecek? (DiaL?)
  3. TV’deki uygulama, tabletteki uygulama ile text veya binary formatta haberleşme sağlayabilecek.

Yukarıda verilen bu özellikler, ikincil ekranlar ile HbbTV uygulamalarının senkronize çalışmasını kolaylaştıracak, aynı zamanda iki taraf arasında veri iletimine de olanak sağlayacak, ve kullanıcılara gerçek bir ikincil ekran uygulaması deneyimi için gerekli altyapıyı geliştiricilere sağlamış olacak.

Tahmin edileceği üzere bu yeni özellikler, aynı zamanda sistemin birlikte çalışabilirliğini (interoperability) ve karmaşıklığını (complexity) da arttıracağından, 2.0’a kadar yayılmacı politikası ve yapacak onca işin arasında zaman da bulunamayan test ve sertifikasyonun mecburi tutulması, gelecek vaad eden HbbTV 2.0’ın sahada başarısızlık örneği olmasının önüne geçilmesi için doğru bir karar olarak görülüyor. Özetle, 2016 yılı HbbTV2.0’ın ilk uygulamalarının kullanıcılarla buluştuğu bir yıl olacak.

Büyük resme bakacak olursak, bildiğiniz üzere iki büyük trend vardı, birinci trend smart özelliğini olabildiğince TV üzerine eklemek, ikinci trend ise TV’yi bir cam parçası olarak alıp, mümkün olan tüm bağlanabilirlik  (connectivity) özelliklerini en iyi noktaya getirerek smart özelliğini mobil cihazlara yüklemek. HbbTV2.0, bizlere daha aptal TV’ler sağlarken, kullanıcının daha çok veri ile daha rahat bir şekilde ilgilenebildiği mobil cihazlarda daha çok TV ile ilgili uygulama sağlayacak.

2016 yılında, TV’nin satış noktaları daha kaliteli video ve ses, daha kaliteli paneller (4K), daha iyi bağlanabilirlik (Bluetooth, WiFi), daha çok bağlantı standardını destekleme (HbbTV 2.0, DiAL, DLNA, WiFi direct, …) olurken, yani TV pahalı aptal bir cama/terminale dönüşürken; başarılı olacak firmalar standardlaşmanın sağladığı ikinci ekran uygulamalarını en doğru şekilde geliştiren şirketle olacaktır.

Son not olarak, HbbTV2.0 ile sadece mobil değil aynı zamanda giyilebilri cihazlar da entegre olabileceği için, 2016 yılında oldukça ilginç ürünler ve denemeler görmeye hazır olun.

Share.

About Author

Comments are closed.