Salı gününden beri Broadband Worldforum 2012 için Amsterdam’dayım. Bugün Home Summit bölümünde Liberty Global CTO’sunun sunumunu dinledim. Sunumda yaklaşık 1 ay önce UPC tarafından Hollanda’da sunulmaya başlanan Horizon TV servisinden bahsedildi. Haberi olanlarınız vardır. Sunum servisin detaylarını güzelce anlatan bir video ile tamamlandı, buyrunuz;

Bu videoyu izledikten sonra aklımdan şu geçti, adamlar olayı bitirmiş!

Multi-screen, second-screen, connected-home, content-discovery, TV app store , cloud vs. teknoloji ve uygulamaları bütün, entegre, kesintisiz ve kişiselleştirilmiş bir paket haline getirmeyi başarmışlar.

CTO, çıkarılan dersler bölümünde 2 konudan bahsetti;

  • “Complete perfection” diye bir şey yoktur. Ürününüz kusursuz olsun diye beklerseniz, hiç bir zaman lansman yapamazsınız. (Türkçesi ‘Kervan yolda düzülür’)
  • İlk olarak bir kontrol grup ile sessiz bir lansman yapmak istemişler, ancak diğer aboneler ‘ben de isterim’ diye çağrı merkezini bombardımana tutmuşlar. O yüzden herkese vermek durumda kalmışlar. İnsanların seveceği (love ifadesini üstüne basarak söyledi, Apple ürünlerine gönderme yaparak) bir ürün çıkartırsanız dilden dile yayılarak(word-of-mouth) tüm pazarlama faaliyetlerinden daha etkili iletişim olacağını ifade etti.

 

Donanım Samsung, MW ve UI NDS, VOD sistemi ise TTNET’in de VOD sağlayıcısı olan Seachange firmasından.

Bu kadar mükemmele yakın bir ürünü geliştirmek, 3rd parti yazılımların entegrasyonunu, uçtan-uca testlerini yapmak,  pazarlamasını yapmak (kullanıcılara bu ürünün hangi ihtiyaçlarını, nasıl karşıladığını anlatmak), bu yatırımın muhtemelen çok yüksek finansal riskini almaya kadar vermek ve diğer operasyonlarını yürütmek hiç de kolay olmasa gerek.

Bu ürünü gördükten sonra aklıma şu sorular geldi;

  • Türkiye’de buna benzer bir ürünü/servisi hangi Pay-TV operatörü sunabilir?
  • Peki Türkiye pazarı düşünüldüğünde bu kadar ileri seviyede bir ürüne gerçekten ihtiyaç var mıdır? Mevcut rekabet şartları bunu gerektirir mi?
  • Bu seviyede bir ürünü geliştirmek için yapılan yatırımın geri dönüşü ne kadar zamanda olur? Pay-TV aboneleri bu ürün için en fazla ne kadar para ödemeye razı olurlar? Hollanda’da kişi başı gelirin Türkiye’nin yaklaşık 3 katı olduğu gerçeği yadsınabilir mi?
  • %26 civarında olan Pay-TV pazarını büyütecek olan önerme bu kadar ileri seviyede bir ürün mü yoksa böyle bir kampanya mıdır ?
Bu sorulara kendi kendime verdiğim cevapları yazmadım. Çünkü sizin cevaplarını yorum olarak görmek istiyorum. Atış serbet!

 

Share.

About Author

Comments are closed.