Daha evvel de ikincil ekran ve bu teknolojinin deneyimi ile ilgili yazılar paylaşmıştım. Özellikle televizyon izlemenin ve video tüketiminin en cazip companion’unu kuşkusuz internete bağlı mobil cihazlar olarak özetleyebiliriz. Dakikada ortalama 382 Androidtelefonun aktive olduğunu göz önüne alırsak* bu konunun daha da önem kazanacağını rahatlıkla anlayabiliriz. Televizyon ve deneyimini bilim olarak kabul eden BBC, bu konu ile ilgili AR-GE çalışmalarını yoğunlukla sürdürüyor. Biraz sonra okuyacağınız case study’lerden birisi de BBC’nin Ar-Ge’sinden çıkan bir ürün. İkincil ekranların mükemmel bir deneyim zenginleştirici olduğunu hemen söyleyelim. Özellikle e-ticaret ve m-ticaret sektöründe faaliyet gösterenlerin, bu platformlarda ve uygulamalarda varlık göstererek daha fazla mecrada var olacaklarından conversion oranlarını arttıracak uygulamalar gerçekleştirebileceğini düşünüyorum. Lütfen Kanepe Ticareti ile ilgili daha detaylı düşünün. Hatta bu konu üzerine konuşmak için tüm kahve içme tekliflerine de açığım

Hem söylediklerimi pekiştirmek hem de bu konu üzerinde proje yapmak isteyenlere yol gösterici olmak anlamında beğendigim ve gördüğüm çalışmalardan bazılarını paylaşıyorum.

E-bay İkincil Ekran Uygulaması

eBay geçtigimiz günlerde TV rehberi datası ile entegre çalışan bir iPad aplikasyonu geliştirdi. Bu aplikasyonun genel amacı kullanıcı ile ekranda izlediğini birleştirip ilintili ürünleri satınalması için yönlendirmek. Şimdilik aplikasyon kullanıcının ne izlediğini data olarak girmesi ile çalışıyor ancak ileride kesinlikle TV ile senkronize halde çalışacaktır. Hatta bence eBay bu konuda getglue ya da intonow ile iş birliğine girebilirdi.

Uygulama çok basit çalışıyor. Kullanıcı iPad’ine indirdiği uygulamayı çalıştırıyor ve yaşadığı bölgenin posta kodunu, izlediği kanalı ve yayın sağlayıcısını uygulamaya yazıyor. Uygulama da otomatik olarak izlediğini içerik ile ürünleri eşleştirip kullanıcıya program ile ilintili ürünleri servis ediyor.

eBay’in bu yeni stratejisini ben kanepe ticareti olarak adlandırıyorum. Kanepe ticaretinde önemli olan husus ikincil ekran deneyimini maksimum dozda tutup kullanıcıyı o an olmasa bile sonraki günlerde müşteriye çevirecek etkileşimi sağlamak.

BBC İkincil Ekran Deneyimi Uygulaması

BBC’nin araştırma departmanından çıkan ürün ise biraz daha değişik. BBC genel anlamda gelir odağından ziyade o projenin içeriğine ve inovatif olmasına dikkat eder. Kanepe ticaretinden ziyade bu uygulamada kullanıcı izleme deneyimini zenginleştiriyor.

BBC bu R&D’yi Autumnwatch isimli meşhur doğa programı ile eşleştirmiş ve uygulama bu programa eşlik ediyor. Belgesel izlerken eğer kaplanlar ile ilgili ise internet üzerinden çeşitli bilgiler pull edilip kullanıcılara sunuluyor.

Konu hakkındaki deneme tek yayın üzerinden 300 izleyici ile yapıldı. Projenin detaylarına girmeden sizinle çok önemli bir outcome paylaşıyorum. Aşağıdaki imajdan kullanıcıların ikincil ekran deneyimini yaşarken nasıl bir içerik ile interaktivite kurduğunu lütfen inceleyin.

İkincil ekranın önemini gözardı etmeyin. Telefonların ekranları büyüyor, tablet – akıllı telefon arası ürünler kullanıcılar kullanmaya başladığı noktada bu uygulamaların kullanma oranı daha da artacaktır. Nielsen’in 13 Ekim 2011 tarihli araştırmasına göre tablet ve akıllı telefon sahiplerinin %40′ı cihazlarını televizyon karşısında kullanıyorlar* bu oran kesinlikle flat kalmayıp hızlı ivme ile çıkış yaşayacaktır.

Share.

About Author

Comments are closed.