Tüketici elektroniği dünyasında son dönemde belki de rakamları en çarpıcı artış gösteren alan bizlerin de içinde olduğu internete bağlanabilen cihaz pazarı yani, Amerika’lıarın deyimi ile “Connected TV Device Market”. Strategy Analytics firmasının yapmış olduğu son araştırmaya göre Smart TV ve oyun konsollarını da içeren bu pazarda ve sadece 2015 3.çeyrekte yaklaşık 53 milyon cihaz satılmış durumda. Yıl sonu hedeflerine baktığımızda ise rakamın 221 Milyonlara varacağı öngörülürken bu rakam 2014 yılına oranla %17’lik bir artış anlamına gelmekte.

Raporda ilginç olan kısım ise bu satışların cihaz ve firma bazlı kırılımı ile ilgili diyebiliriz. Örneğin genel olarak duraklama devrine girme ihtimali olduğu düşünülen oyun konsolu pazarında Sony’nin Play Station 4 ürünüyle Microsoft’un XBox One adlı rakibini neredeyse 2’ye katladığı gözüküyor. Rakamlardaki bu denli farklılık nedeniyle Christmas öncesinde Microsoft’tan bir çok farklı ürünle birlikte pazarlama aktivitesi ve bundle kampanyalar yapma olasılığının iyice arttığı söyleniyor.

Raporun bir diğer şaşırtıcı verisi ise haricen kullanılabilen medya cihazları dünyasında. Burada Google Chromecast’in Apple TV ve diğer rakiplerini oldukça geride bıraktığını ve %35 pazar payına eriştiğini görüyoruz.

Elbette bu rakamlara Apple’ın 4.nesil Apple TV ürünü ve son dönemde lansmanı yapılan 4K destekli Amazon Fire ve Roku kutularının etkisi henüz yansımış durumda değil. Yakın vadede onların da katılımıyla rekabet iyice kızışacak diyebiliriz.

Bakalım önümüzdeki günler streaming video pazarındaki internete bağlanabilen cihaz savaşlarında bizlere kimin galibiyetini gösterecek…

Share.

About Author

Comments are closed.