RSS reader’ımı okurken youtube blogundan yayınlanan Youtube – Future stars isimli post’a gözüm takılmıştı. Tam da havamdayım bugün IPTV üzerine bir şey yazıp paylaşmak için 🙂

Şimdiye kadar herkes ama herkes hiç çekinmeden bu yayın şeklinin teknik vitaminlerinden bahsetti kimsenin içerikten bir şeyler anlattığı ya da geliştirdiği bir konu yok. En azından şimdiye kadar benim bildiğim türkiye’de bir tek calinos, okan bayulgen ve iptv a.ş. bu konuda çeşitli girişimlerde bulundu ve hepsi de belirli bir yol almış güzel ürünler peşindeler.

Bu yayın evriminin en temel özelliklerinden biri User Generated Content’in rahatça (daha doğrusu dağıtım döngüsüne takılmadan) izleyiciye aktarılabilmesi. Şüphesiz Youtube bu konuda dünyada en çok ses getiren barındırıcılardan. Ayrıca televizyondaki içeriğin bir kısmını ele geçirebilmek için türlü türlü projeler geliştiriyorlar. ilk cümlemde bahsettiğim “Youtube – Future Stars” bu doğrultuda geliştirilmiş bir proje. Aşağıdaki video’da izleyeceğiniz Bryan O’Dell hiçbir profesyonel bir yardım olmadan kendi başına belli bir kitleye hitap eden hype yaratacak bir müzik programı üretip youtube aracılığı ile dünyaya sunuyor. Nerde bizim yayıncı yok… prodüktör kendi… sunucuda kendi… bir kişi kendine minimum maliyet ile izleyicilere içerik sunuyor. İşte IPTV’de ki içerik mantığı ve buradaki yayının gidebileceği noktayı anlatabilmek için harika bir örnek.

Bunun dışında profesyonel içerik sahipleri ya da bireysel aktörler’de bu konuda daha şanslı olacaklar. örneğin Seinfeld dizisinin yaratıcısı Jerry Seinfeld kendi personal arşivini ve stand uplarını yayınlayabileceği bir siteyi yayına aldı. Bu portalda günlük belli sayıda eski katıldığı ya da gerçekleştirdiği yayınları dağıtıyor. Şöyle düşünebiliriz aktörlerin TV kanalı olabilir 🙂 tabi buradaki gelir modelleri tartışmaya çoook açık. Ancak işin teknoloji ve basitlik konusuna gelince normal şartlarda yayın için içerik ürettikten sonra binbir türlü zahmet ve fee’den bağımsız olarak bir yayıncı olabiliyor. Yeni düzende dağıtıcıları büyük problemler bekliyor diyebiliriz.

Esasen anlatmak istediğim internet üzerinden yayıncılık tamamen bugünkü dünyadan farklı. Tüketici aynı zamanda üretici koltuğuna geçebiliyor. Yep yeni radikal içerikler ile karşı karşıya kalacağız.

Share.

About Author

Comments are closed.