OTT, VOD sektöründe en önemli sorunlardan biri olarak ortaya çıkan, birçok kişi tarafından nasıl önlenebileceği tartışılan piracy konusuna farklı bir pencereden bakmak bizlere faydalı olabilir.

Korsan denildiğinde aslında korsan içerik ile ilgisi olmadığına her defasında tekrarlasa da, BitTorrent 2013 Mart/Nisan/Mayıs aylarındaki en çok indirilen Tv içeriklerine, ABD’deki izlenme sayıları ile birlikte bakalım:

Aslında Game Of Thrones’un bilinen tüm torrent rekorlarını kırarak ilerlemesi, yapımcılarını, oyuncularını rahatsız etmiyor. Farklı yerlerde, farklı zamanlarda yapılan açıklamalarda da korsanın orjinal seriye destek olduğunu belirtiyiorlar. Yani Ortada HBO tarafından “korsana hayır” savaşı açılmış değil.

HBO producerların bu tarz yorumlar yapmasındaki nedenlerden biri de, legal izleyen 5.5M kişinin yanısıra, buna eklenen 5.2M kişinin yaratcağı sosyal medyadaki buzz olabilir. Sosyal medyada kartopu etkisiyle artabilen bilinirlik, dizinin legal izleyen sayısında da artışa gidecektir.

Korsan yayının önüne geçilmesi, tabiki OTT pazarını etkileyecektir fakat özellikle HBO’nun açıklamalarına baktığımızda anlamamız gereken konu, artık korsan ile savaşmak için daha akıllı, sosyal medya kültürünün içinde yoğrulmuş bir strateji benimsemek gerekmektedir. Multi-tasking yapan, ikincil ekranları olan ve sosyal medyada yaşayan bir nesili korsandan uzaklaştırmak belki de onların dilinden konuşarak, uzun sureli bir strateji belirleyerek olacaktır.

 

Share.

About Author

Comments are closed.