Miami Ad School’un öğrencilerinden çıkan bir başka fast food zincirine (Burger King) ait facebook kampanyasını daha önce paylaşmıştım. Bu sefer de Mcdonalds için üretmişler.

McDonalds’ın ne kadar çeşit hamburgeri olduğunu anlatmaya gerek yok. Burger Roulette isimli bu kampanya o hamburgerlerin en uygununu sizin için seçiyor.  Bu yaratıcı kampanyada McDonald’s facebook sayfasında bulunan uygulamayı çalıştırıyorsunuz ve kameranız aracılığı ile ağzınızı ne kadar açtığınızı ölçüp ona göre size uygun hamburgeri öneriyor.

“Ağzınızın Ne Kadar Büyük Olduğunu Gösterin”

Yukarıdaki slogan ile uygulamanın önerdiği bu hamburgeri siz duvarınızda paylaşıyorsunuz ve hatta uygun hamburger için ölçüm aldığı sıradaki kareyi profil fotoğrafınız ile değiştiriyor. Mcdonald’s ise her hafta bir tane hamburgeri seçiyor ve uygulamayı kullananların hangisine o hamburger önerildiyse cep telefonlarına McDonald’s fırsat kuponu yolluyor.

Sosyal Medya kampanyaları yapan Türkiye’de ki markalar sanırım kontör dağıtma şampiyonu oldular. Yaratıcılıktan yoksun loyalty yaratmak yerine “fayda” kavramını ucuzlatıp en kısa yoldan beğen yaptırmaya çalıştılar. Kısa vadede evet ama uzun vadede efektif olmayan ya da (sadece para anlamında değil) geri dönüşü olmayan kampanyalara imza attılar.  Bir birine rakip olan bu Burger King ve McDonald’s güzel iki tane case study çıkarmış oldu. Umarım Türkiye’de faaliyet gösteren markalar ya da birileri bu tür örnekler gösterirler*.

*Not: Türk Hava Yolları hariç


Share.

About Author

Comments are closed.