Microsoft önemli bir hamleyle Google’ın Chromecast’ine rakip olarak konumlandırdığı kablosuz adaptörünü tanıttı. 

HDMI dongle, bir PC, tablet ya da akıllı telefonun ekranını TV ekranına aktarma görevi görürken herhangi bir Wi-Fi bağlantısına ihtiyaç duymama özelliğiyle ön plana çıkıyor. Bu sayede profesyonel yaşamda yapılan sunumları büyük ekran TV’lere, projeksiyon ya da monitörlere aktarma işini de rahatlıkla üstlenebileceği düşünülüyor.

Microsoft-TV-adapter

Chromecast’ten farklı olarak Microsoft’un adaptörünün sadece Miracast destekli cihazlarda çalışacağı (Windows 8.1 ve üzeri) ve geriye yönelik bir desteği olmayacağı gelen bilgiler arasında. Ürünün ABD satış fiyatı 59.95 USD olarak belirlenmiş durumda.

Bilindiği üzere Miracast, kablosuz bir ekran paylaşım standardı olarak WiFi Alliance ve Google tarafından desteklenen ayrıca Microsoft’un da Windows Phone 8 platformunda kullandığı bir protokol olarak karşımıza çıkmıştı.

Bahsi geçen Microsoft dongle Miracast destekli Android 4.2.1 ve üzeri cihazlarda ve Microsoft’un kendi Surface tabletlerinde kullanılabilecekken iOS cihazlar bu dongle ile iletişim kuramayacak.  Kablosuz adaptörün Ekim ayı sonunda ABD ve Kanada’da satışa çıkacağı belirtilirken henüz uluslararası satış tarihi hakkında bir bilgi yayınlanmış değil.

Share.

About Author

Comments are closed.