2012, özellikle OTT için çok hareketli geçiyor. Piyasada aklınıza gelecek neredeyse her firma online video streaming vb pazarlara açılmakta. İngiltere’de, Sainsbury’s, Tesco gibi hipermarketler kendi online Audio/Video/E-book satış ağını oluşturmakta.

ABD’de Wallmart’ın Vudu’yu satın alması, Netflix’in İngiltere çıkarması ve Nordic planları, Amazon’un Lovefilm’i alarak İngiltere piyasasını sallaması, Tesco’nun 2011’de Blinkbox’u alıp Haziran 2012’de Online Music Streaming için WE7’yi ve ardından Eylül 2012’de 130K arşivli E-book şirketi Mobcast’ı alması piayasayı oldukça hareketlendirdi. Örnek vermeye devam edersek, Sainsbury’s’in Tesco’nun atağına karşı piyasaya agresif çıkmak için Rovi ile anlaşması, iTunes’vari bir MP3 store açıp bir de 60K arşivlik E-book sitesi Anobii’yi satın alması, nispeten daha küçük Dixons’ın KnowHow ile video streaming dünyasına girmesi, pazarın nasıl bir yarış halinde olduğunu göstermekte.

Öyle bir OTT pazarı oluşmuş durumda ki, yıllardır birbirine ürün satıp geçinmeyi beceren firmalar birbirine düşmüş durumda. OTT’nin yarattığı disruption, Operatör, Hipermarket, E-Commerce Sitesi, Video Producer Firmaları… dinlemeyip tüm firmaların tam da ortasına bomba gibi düştü ve herkes bir anda bu yeni pastadan en büyük payı alma yarışına girdi.

  • OTT gün geçtikçe iyileşen internet altyapısı sayesinde neden bu kadar popüler oldu ve Migros, D&R gibi firmaların yurtdışı denkleri bu işe girmeye başladı?
  • Gerçekten de online film kiralamak bu kadar karlı bir iş mi? 1 yılda 1’e 10 kazandırıyor mu?
  • Amazon, Google, Barnes & Noble neden bu kadar ucuza tablet satmaya başladı? Asıl amaçları ne olabilir?
Bir sonraki yazımızda bu sorulara Türkiye özelinde cevaplamaya devam edeceğiz.
Share.

About Author

2 yorum

  1. Online Content’te en onemli meselelerden birisi icerigin telif haklari. Migros/D&R sadece yerli icerik ile gitmedigi durumda yabanci icerik saglamakta Netflix LoveFilm gibi artik global olmus devlerle rekabette zorlanacaktir. Ongoru olarak; Turkiye’de online film marketi belirli bir duzeye geldiginde -istah kabartici- sektorun devleri yatirim yaparak servis aglarina Turkiye’yi ekleyeceklerdir.

  2. Cok yerinde bi tespit. Seçeneklerden biri de bir yabancıyla anlaşmak da olabilir. Ayrıca sırf devler gelecek diye bu işe girmemek de olmaz diye düşünüyorum, Türkiye aynı zamanda pazara giriş bariyerleri yüksek bir ülke.