mobileAdvertisement

ABD tabanlı araştırma şirketi Parks Associates’in son yaptığı çalışmaya  göre ABD’deki akıllı telefon ve tablet kullanıcılarının  yaklaşık %60’lık bölümünün bu cihazlar aracılığıyla haftada 1 ile 5 saat arasında canlı TV ya da video tükettiği görülmektedir.

Bu araştırmaya göre 2017 yılı sonunda mobil uygulamalar üzerinden elde edilecek reklam gelirlerinin de 5.6 Milyar USD seviyelerine ulaşabileceği öngörülmektedir.

Çalışmada ulaşılan diğer bir önemli sonuç ABD’deki akıllı telefon sahiplerinin %55’i ve tablet sahiplerinin  %61’nin ayda en azından 1 kez TV servisi sunan uygulamaları kullandıkları yönünde. İlginç bir diğer veri de yaşları 18 ile 34 arasında değişen akıllı telefon kullanıcılarının %23’ünün TV tabanlı uygulamaları Set-Top-Box’larına beğendikleri içerikleri kayıt yapma amaçlı ve %22’sinin ise uzaktan kumanda olarak kullandıkları şeklinde.  Bildiğiniz üzere ülkemizdeki Pay TV operatörlerinin bir kısmı da bu tarz özellikleri son kullanıcılarına sağlıyor durumdalar.

Parks’ın çalışmasında son olarak göze çarpan husus akıllı telefonlar üzerindeki TV uygulamaları sahipliğinin 2018 yılında 1.3 Milyar kişiye ulaşacağı fikrindeki bu da mobil TV uygulamaları aracılığıyla elde edilecek reklam pastasının ne kadar büyüyeceğine vizyon tutması açısından kritik. Yakın vadede hem dünyada hem de ülkemizde reklam tabanlı uygulamaların sayısının daha da artacağı ve TV reklamlarının ciddi oranda mobil dünyaya kayacağı ise beklenen bir diğer sonuç olarak karşımıza çıkıyor.

Share.

About Author

Comments are closed.