Mobil cihaz kullanımı 2005 yılında projesi başlayan Apple iPhone 1st generation ile birlikte tamamen değişime uğradı. 2007’de piyasaya sürülen bu cihaz ile birlikte mobil pazarda büyük bir değişimin başlangıcı oldu. Sadece ses satan GSM operatörleri başka ürünleri de eklemek zorunda kaldılar. Apple’ın iPhone tetiği yepyeni bir mobil rekabeti ateşledi. O günden bu güne bir çok değişiklik yaşadık. Tüketicileri de derinden etkileyen en baba değişim ise cep telefonu kullanımının monolog halinden multimedia kullanıma dönüşmesi oldu.

Bu kullanım tarzını benimseten 2007’de ortaya çıkardıkları ürün ile ulaşılması güç bir başarıya ulaşan Apple’ı yeni strateji ile zorlama yolunda biraz olsun geç kalan şirketlerin CEO’ları herhalde şimdilerde dizlerini dövüyorlardır. Çok açık mobil teknolojilere ayak uydurmayan cihaz üreticileri, servis ve hizmet sağlayıcıları yok olmaya mahkumlar.

Daha şimdiden bunun sıkıntısını yaşayan yöneticiler oldu. Geçtiğimiz gün Capital dergisinin Temmuz sayısını okurken “Patronun Veda Anı” başlıklı makaleye gözüm çarptı. Makalenin sonuna doğru “18 CEO koltuğu neden bıraktı?” sorusuna cevap olarak 9 CEO dünyadan 9 CEO da Türkiye’den verilmiş. Dünyada işi bırakan 9 CEO’nun 3’ü yüksek ivme ile büyüyen mobil pazara çözüm/hizmet üretemedikleri için koltuklarını bırakmak zorunda kaldılar.

AMD’nin CEO’su Dick Meyer: Hızla gelişen mobil pazarda tatmin edici bir strateji geliştirmemiş olması yönetim kurulu ile arasını açtı.

LG’nin CEO’su Nam Yong: Akıllı telefonları piyasaya sürme konusunda rakibi Samsung kadar başarılı olamayınca fatura Nam Yong’a kesildi.

Nokia’nın CEO’su Olli-Pekka Kallasvuo: Şirketin akıllı telefon pazarında varlık gösterememesi ve rekabette geride kalması nedeniyle koltuğundan oldu.

Kim bilir belki de önümüzdeki günlerde m-commerce yapmayan ya da f-commerce yapmayan CEO’lar da bu kervana katılacak. Mobil hizmetler hiçbir pazardaki değişim hızına benzemiyor, göz açıp kapayıncaya kadar çabuk değişen bir sektörden bahsediyoruz. Büyük şirketlerin (bence özellikle perakendecilerin) bu platforma özel çözümleri önümüzdeki günlerde hayati önem taşıyacak.

Kalın sağlıcakla…

Share.

About Author

Comments are closed.