Yazımızın başlığından da anlaşılacağı üzere  son dönemde özellikle online video izleme deneyimi sunan servislerin mobil dünyadaki ivmesi göz çarpıcı şekilde artıyor. Bu trendin en net gözlenebileceği servis sağlayıcı ise ABD’de hayata geçtikten sonra dünyanın çeşitli bir çok ülkesinde de video servisleri sunmaya başlayan ve yaklaşık 40 milyon abone bazına, aylık yaklaşık 5 milyon saat içerik izlenme gibi devasa verilere sahip olan Netflix diyebiliriz.

Nielsen’in 2012 yılında hazırlamış olduğu raporda Netflix abonelerinin sadece %5’inin iPad üzerinden yayınları takip ettiği belirtilirken henüz 2013 tamamlanmadan bu rakam 3 katına yani %15’e ulaşmış durumda. Diğer Android ve Windows 8 tabanlı tabletlerin kullanımında da benzer oranlarda artış gözleniyor.

Tabletlere oranla daha küçük ekranlar sunmalarına rağmen akıllı telefonlarda da video servislerinin tüketimi popülerliğinden hiçbir şey kaybetmiyor. Son 1 yıl içerisinde Netflix abonelerinin akıllı telefonlar üzerindeki kullanımı %11’den %23’e yükselirken aynı oran Hulu Plus abonelerinde %10’dan %17’yelere kadar yükselerek ciddi bir ivme göstermekte.

 tv1

Nielsen’ın raporundan da görüleceği üzere halen online video servislerinde  PC dünyasının baskınlığı göze çarpsa da ciddi anlamda tüketimin PC’den mobil cihazlar yönüne kaydığı gözükmekte. Özellikle Hulu Plus kullanıcıları içinde PC kullananların 1 yıl zarfında %63’lerden %40’lar mertebesine düşmesi bunun da önemli bir göstergesi.

 tv2

eMarketer’ın Ağustos 2013’te yaptığı analiz sonucu da Netflix ve Hulu örneklerini ispatlar yönde. Bu analizin çıktılarına gore 2009 yılında video izleme deneyiminin yaklaşık %45’i TV’ler ve %4’ü mobil cihazlar üzerindeyken bugün aynı sayının TV’ler için %38’lere gerilediği ve mobilde ise büyük bir artışla %20’lere geldiği görülmekte.

tv3

Cisco’nun yapmış olduğu bir başka çalışma ise global mobil video trafiğinin 2011’den günümüze hızlı yükselişini göstermekte. Aynı trend 2017 yılına kadar aylık mobil video trafiğinin 5 kat daha artacağını gösteriyor. Bu rakamların önümüzdeki yıllarda akıllı telefonların ve tabletlerin video izletme konusunda performans artışları da düşünüldüğünde gerçekçi olduğunu söylemek oldukça mümkün. Son olarak günümüzde tüm Youtube trafiğini %40’ının ise mobil uygulamalar üzerinden tüketildiğini bilgisini vermekte fayda var.

Ülkemizdeki online video servislerinde de benzer anlamda mobil cihazların kullanımının  arttığını söylemek mümkün. Özellikle genç neslimizin çılgın sayılabilecek derecedeki teknoloji adaptasyonu servis sağlayıcıları bu yönde servis kalitesini geliştirmeye teşvik eder durumda. Artık neredeyse bütün video oyuncularının tüm mobil platformlarda uygulamaları bulunuyor ve dünya çapında download sayılarına da ulaşabiliyor. Bu servislerin son kullanıcıya istedikleri içeriği diledikleri zaman, diledikleri yerden izletmeyi vaad etmeleri video içeriklerinin mobil cihazlar üzerindeki tüketimini ciddi anlamda PC ve TV ile rekabet eder hale getirmektedir.

Kim bilir belki de yakın gelecekte PC ve TV tamamen yerini mobil cihazlara bırakır ne dersiniz?

Share.

About Author

Comments are closed.