Mobil TV işi memlekette de ateşlenmeye başladı. geçtiğimiz gün Webrazzi Gündem Mobil’de Tivibu Mobil TV app çıktı diye haber gelince dedim tamam harladılar bu Mobil TV işini. Fakat problemler var klasik ben şeytanın avukatı rolünü kimseye bırakmam 🙂 ama gerçekten sıkıntılar var. Bu teknoloji iş birazcıkta sosyolojik ve kültürel bir kavram yani al bu çok yeni diye insanların televizyon içeriği tüketme alışkanlıklarını değiştirecek değiliz. aynı zamanda cihaz penetrasyonu olarak da mobil içerik tüketmeye (video anlamında) hazır değiliz.

Mobil TV’nin babası güney kore’dir. Mobil TV il defa 2005 yılında güney kore’de hayata geçmiştir. bu adamlar digital multimedia broadcasting (DMB) teknolojisini bulan vatandaşlar yine güney kore’dir.Fiber network oluşumunun en sert uygulaması asya topraklarındadır. UCLA’da okurken oda arkadaşım koreli bir genç arkadaştı, sordum kendisine sizin oralarda televizyon izleme ve internet kullanma alışkanlıkları nasıl? diye cevabı aynen şöyle oldu “biz metroda yolculuk yaparken televizyon izleriz” gerçekten böyle fragmante olmuş bir ortamda yayın sağlamak hem altyapı hem içerik anlamında büyük başarı.

Alışkanlık açısından irdelenmesi gereken bir profil var. asyalı insanların bir çoğunun çalışma saatleri türkiye’dekinden yaklaşık 3 saat daha fazla. Örneğin japonya, tokyo’da çalışan bir kişi sabah 6′da mesaiye başlıyor ve gece 11′de işten çıkıp eve gidiyor ve 1 saat vakit geçirip tekrar günlük döngüsüne başlıyor. özet olarak TV izlemek için çok vakti kalmıyor. ancak mobil TV aracılığı ile yolculuk esnasındaki boş zamanını televizyon izleyerek değerlendiriyorlar.

Gel gelelim Türkiye’ye. Bizim kullanıcı profilimiz birazcık bu tip yayına henüz alışık değil. Kişi başına düşen gelir ile doğru orantılı olarak insanların en çok tercih ettiği eğlence televizyon izlemektir. bu bir sosyal faaliyet olarak değerlendirilir. işte bu yüzden akşam saatleri keyifle televizyon izlemek için ayrılır. Kaldı ki bu yayın metodunun kalkındıracak üreticiler bile bu duruma hazırlıklı değil, örneğin bugünlerde en moda olan yayın dizi programlarıdır. bu programlar uzun süreli bol reklamlı yavaş ilerleyen bir yapıda izleyiciye sunulur. Ülkemizdeki altyapı hakkında fazla birşey söylemeye gerek yok 3g kullanımının yeni oturduğu dönemde bu bağlantı hızları ve kotaları ile kaliteli premium içerik tüketmek henüz mümkün gözükmüyor. öncelikle televizyoncular, telekomcular ve marketingciler insanları Mobil TV ile tanıştırıp bir aradaki yabancılığı gidermeleri gerekiyor… nasıl mı?

  • Webisodelar yaparak kullanıcıyı kısa içerik tüketmeye alıştırmalı
  • Web üzerindeki televizyon servislerine önem vererek mobil TV’den önce ara geçiş sağlayarak
  • Sosyal interaksiyon sağlayarak
  • Mobil paket kota aşma korkusunu yenecek mobil paketler sunarak
  • Mobil’in real time özelliğini kullanıp önemli olayları(haberleri) video olarak kullanıcılara video olarak sunup mobil cihazlarını kullandırmayı hatırlatarak.

Son olarak şunu söylemek istiyorum ki tablet ve smartphoneların penetrasyonu X kültürel alışkanlık = Mobil TV değişiminin hızı.

Gitmeden şu aşağıdaki çıtır video’yu izleyin derim….

Share.

About Author

Comments are closed.