IPTV hakkında fazla söze gerek yok. Bir “televizyon”un evrimi ve içerik dağıtımını baştan yaratan bir teknoloji. Bu blog’da IPTV’nin sadece yayın teknolojisi olmadığını, tüm sistemi kökten değiştirecek mimarinin başlangıç noktası olduğunu anlatmaya çalışıyorum. Olgunlaşan alt yapılarda ortaya çıkan modeller bu tezi doğruluyor. Orange’ın Triple hatta Quadruple Play stratejisi şu ana kadar en çok dikkatimi çeken yapılardan biri. Türkiye’de bu teknolojiyi geliştirmek isteyenlerin detaylı bir biçimde Orange’ın (France Telekom) yapısını incelemesi gerekiyor.

Bir diğer hayran kaldığım model ise 2008 yılında açıklanan Comcast’ın Project Infinity projesiydi. Tabi o zamanlar proje olan bu mükemmel mimari dün 16 Haziran tarihinde gerçekleşen NCTA (National Cable & Telecommunications Association) konferansında Comcast CEO’su Brian Roberts tarafından tanıtıldı. Comcast ABD’nin en büyük kablolu servis ve internet sağlayıcısıdır. Ayrıca ABD’nin 3. en büyük ev telefonu servis sağlayıcısıdır. Bu devasa şirketin son ürünü olan Xfinity TV tek kelime ile kusursuz. Comcast’ın IPTV sağlayıcı olması kadar doğal bir durum yok, bu kadar hanede yer alan bir markanın bünyesine MSNBC gibi bir içerik devini katması zaten hangi yolda olduklarını açık ve net olarak belirlemişti. Bu yeni üründe etkileyici olan bir başka mevzu ise, güçlü internet bağlantısını tam 1Gbps yani 1000 Mbps hızında bağlantı sağlayabiliyor. Bu ülkemiz ortalamasından tam 500 kat daha hızlı internet demek oluyor.

” Size geleceği değil şu an yayına hazır olan teknolojiyi sunuyorum.” Brian Roberts

Xfinity TV sadece yeni bir platform değil, tamamen mükemmel yeni bir Televizyon deneyimi. Bu zenginleştirilmiş TV’de özellikle sonsuz seçenek, bireyselleştirme ve tüm platformlarda yayın üzerinde yoğunlaşılmış. Direkt üç konu esasında IPTV üzerinden yapılan yayınların içerik olarak ana kaynağı; bunu Comcast gerçekten çözmüş diyebiliyorum. Buna ek olarak IPTV yayınında en önemli olan elemanlar hanenin içindeki yayın kutusu (STB) ve internet bağlantısı. Comcast bu iki teknik elemanda da muteşem bir iş başarmış ve kullanıcının rahat içerik tüketeceği bir platform hazırlamış. Kullanıcı ile televizyonun, yayın kutusunun iletişim temsilcisi olan uzaktan kumandayı da radyo frekansı ile kurgulamışlar. Böylece kumanda görmedi önüne bir cisim geldi çekmiyor falan gibi cümleler tarih oluyor.

Menü olarak çok basit bir kullanıcı arayüzü tasarlanmış, özellikle akıllı telefon ve tablet kullanıcılarının alışkanlıklarını inceleyip tasarımı ortaya çıkarmışlar. En son noktada olan yeni set top boxları ile birçok yeniliğe imza atmışlar. Apple’dan alışık olduğumuz spotlight arama fonksiyonunun aynısını bu platformda görüyoruz. Aradığınız her neyse size buluyor ve favorilerinize ekleme fırsatı veriyor. Bir başka özellik ise VoD. IPTV’nin vazgeçilmez fonksiyonlarından biri olan VoD’de içerik problemini 2 senede 30bin film ile çözüp, büyük iş başarmış Comcast. Ayrıca VoD’nin Xfinity karşılığı olan On Demand fonksiyonunu kullanışlı arayüz ve bağlantı hızı ile Xfinity TV internet portalına bağlayarak VoD’nin bir üst modelini uygulamış.

Şimdiye kadar bir çok STB üzerinde EPG incelemesinde bulundum, bu set top box üzerinde olan gerçekten iyi akıllı guide’lardan biri. İzlemek istediğiniz program/dizi, herhangi bir içeriğin detay sayfasına geldiğinizde paylaşım (bu konuya app paragrafında değineceğim) gelişmiş bilgi ve esas önemli olan öneriler fonksiyonunu görüyoruz. Bu fonksiyonda daha önceden izlediğiniz içerik ne ise kutu size sentez çıkarıp önerileri sıralıyor.

On Tv fonksiyonunda bildiğimiz televizyon yayınlarından oluşan bir program guide’ı tasarlanmış, buradan kayıt için işaretleme gibi ya da hatırlat gibi fonksiyonları kullanabiliyorsunuz. On TV fonksiyonunda filtreleme çok iyi kullanılmış ve çeşitli temalara göre içerikleri isteğinize göre koymak mümkün. MyTV fonksiyonunda ise seçtiğiniz, kaydettiğiniz ya da favorilerinize eklediğiniz her şeyi takip edip, DVR özelliğini buradan yönetiyorsunuz. Ayrıca izleme geçmişinize göre size burada da içerik önerileri geliyor.

Search FonksiyonuOn Demand (VoD)

App fonksiyonunda ise geliştirilecek olan uygulamaları kullanıma sunacak olan Comcast. Bu tanıtımda Hava Durumu, Trafik, Pandora ve Facebook uygulamalarını gösterdi. Chris Anderson “Web is dead” dediğinde büyük ses getirmişti, işte App fonksiyonunda bunu hissediyoruz. Sisteme gömülmüş uygulamalar ile istediğiniz içeriğe dolaylı yoldan değil direkt olarak ulaşabiliyorsunuz. Trafik ve hava durumu uygulamalarını zaten biliyoruz, pandora uygulaması ile de televizyona music on demand servisini de eklemişler. Facebook uygulamasında ise bu platformun ana durum güncelleme, foto paylaşımı gibi temel özelliklerini kullanabiliyorsunuz ancak daha önce hiç görmediğim Friend Trends diye bir özellik arkadaşlarınızın eğilimlerine/like’larına göre programları sıralıyor. Özellike her satır içeriğin bir imajı ve altında beğenenlerin sayısını kapsıyor.

Xfinity TV Facebook App (Friend Trends)

Xfinity TV Facebook App (Friend Trends)

“IPTV sadece VoD demek değil, yepyeni bir televizyon deneyimi demektir.”

Comcast MSNBC’yi de alarak, içerik – altyapı ve penetrasyon üçgenini iyi çözüp sonuca yönelik direkt hamle yapmış. Ürün ve sunduğu özellikler tam anlamı ile IPTV deneyimi. Tabii ki son nokta değil ama üzerine adımlar atılabilecek çok net bir taban olmuş.

Hadi en müthiş noktayı sona bıraktım… Tüm sistem (geleneksel TV yayını hariç) cloud’da çalışıyor yani yayın kutusunu bulut teknolojiye devretmişler!!!! İnanılmaz.

Link: http://xfinitytv.comcast.net/

Link: http://www.comcast.com/Corporate/Learn/overview.html

CEO’su Brian Roberts’ın Sunumu

Share.

About Author