Dün akşam Tivilogy ekibi olarak MUViZi kurucularından Gujan Şen ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Kendisinin ağzından MUViZi’nin ortaya çıkış hikayesini, diğer kurucu ortak Emre Şen ile beraber karşılaştıkları zorlukları, MUViZi iş modelini ve gelecek planlarını konuştuk. Tivilogy’de bu yazımızda şimdiye kadarki çizgimizin biraz dışına çıkıp,  lansmanı yeni yapılan bir servisi birinci ağızdan dinledikten sonra analizimizi paylaşmak istiyoruz.

  • MUViZi’nin hikayesi yaklaşık 1 sene öncesine dayanıyor. Bu süre zarfında MUViZi yoğun bir şekilde içerik sahipleri ve içerik sağlayıcılarla görüşmeler gerçekleştirmiş. Genel olarak Türkiye’deki içerik sahiplerinin tutucu bir yaklaşımı olduğunu, internet üzerinden film dağıtımı konusunda çekingen davrandıklarını gözlemişler.  Benzer şekilde içerik sahiplerinin kendi platformlarını kurma çabaları olduğu, OTT ile birlikte son kullanıcıya doğrudan dokunmak istedikleri görülüyor.
  • Türkiye’deki sinema salonlarının %26’sının İstanbul’da olması ve ortalama sinema biletinin 9,42 TL oluşu MUViZi fikrinin olgunlaşmasında etkili olmuş.
  • MUViZi ismi “Movie-easy” nin okunuşundan esinlenmiş. Servisin stratejisi film izlemeyi olabildiğince kolay hale getirmek.
  • Resmi olarak 30 Temmuz 2012 Pazartesi günü beta yayına başlayan servise Salı akşamı itibariyle 700 abone kaydı olmuş ve MUViZi 2 günün sonunda 100’e yakın film izlettirmiş. Film fiyatları 2-4 TL arasında değişiyor.
  • Servis TVOD modeli ile çalışacak.  Yani izlenen her film için ödeme yapılması gerekecek. Abonelik bazlı bir film izletme modeli (SVOD) bulunmuyor. Ayrıca, promosyonel amaçlı da olsa ücretsiz film izletme gibi planları kesinlikle yok.
  • Şimdilik 150 civarı filmden oluşan kütüphanenin sonbaharda 400-500 filme ulaşması planlanıyor. Filmlerin sayfasında imdb puanları da gösteriliyor. Böylece film izleyicilerinin çoğunluğunun ritüeli haline gelmiş olan hangi filme izleyeceğine karar vermeden önce imdb puanını kontrol etmesi aynı sayfadan mümkün hale getirilmiş. Bildiğimiz kadarıyla Türkiye’deki VOD servisleri arasında bu bir ilk.
  • MUViZi, yasal film izleme sektörünün gelişimine de katkıda bulunmak istiyor. Bu amaçla online ortamdaki korsan yayınların takibi ve yayından kaldırılması için çalışma yürütüyor.
  • Streaming teknolojisi CBR (Constant bit rate) sistemine göre çalışıyor.  Diğer bir ifade ile stream edilen filmin kalitesi client’in bant genişliğine göre değişkenlik göstermiyor. Filmler H.264 ile encode ediliyor, 480p çözünürlükte, bitrate ise 600 Kbps.
  • Halihazırda sadece web üzerinden erişilebilen MUViZi’nin, iOS ve Android platformları ile  Smart TV uygulamalarının ise yakın zamanda devreye alınması hedefleniyor.

Biz de Tivilogy olarak sektörün bu genç oyuncusuna başarılar diliyoruz.

Share.

About Author

Comments are closed.