Sektördeki herkes Netflix’in Türkiye’ye girme haberini ya da ne zaman gireceğini bekliyor. Dünya devi Netflix Türkiye’de!

Ben bu yazıda maalesef size bu haberi veremeyeceğim. Bunun yerine Netflix’in pazarımıza neden girmediği ya da şu an girmeyeceği hakkında bazı yorumlarda bulunacağım.

Netflix’in pazara girmemesinin sebeplerinden birincisi fragmente olan içerik pazarı. Eski TV zamanlarında münferit stüdyolardan alınmış içerik hakları, firmanın tek elden Türkiye penceresindeki hakları almasını zorlaştırıyor. Bu sadece yabancı yapımlar için geçerli, ilk seferde elindeki içeriklerin açık olan hakları ile pazara giren şirket, lokal içerik partnerleri ile penetrasyonunu arttırıyor. Bu durumda da ortaya çıkan diğer handikap, içeriğin fiyatlamasındaki uyuşmazlıklar. Türkiye içerik pazarı Orta Doğu’da yapılan ticari anlaşmalar ile bir hayli büyüdü. Bu da dizilerin ya da lokal içeriklerin fiyatlamasında artışa sebep olduğundan firma için problemli olabilir.

İkinci konumuz ise korsan içerik tüketimi; Hürriyet gazetesinde bununla ilgili bir haber yapılmıştı. Ülkemizde bu konu ile ilgili büyük sıkıntılar var. Özellikle hukuki platformlarda bu konu özelinde bir uzmanlık oluşmaması, yapımcıların ve içerik üreticilerin bununla ilgili know-how’larının çok az olması gibi noktalar mücadelede bir hayli sıkıntı yaratıyor. Netflix girdiği pazarlarda piracy’i de bitiren bir firma olarak dikkat çekse de Türkiye’de bu mücadeleye girmeye çekiniyor.

Bence üçüncü sebep ise kullanıcıların free tier içerik kullanımına oldukça alışkın olması. Pay-TV penetrasyonu bile belli rakamlarda kalırken başka bir servis için  kullanıcıların ceplerinden ekstradan para çıkartmak oldukça güç. Dolayısıyla yatırım süresi olarak bence Netflix’e henüz cazip bir pazar sunmuyoruz.

İşte bu sebeplerden dolayı Netflix’in şu an için ülkemize girme olasılığını düşük görüyorum. Bakalım önümüzdeki günler neler getirecek.

Share.

About Author

Comments are closed.