Televizyon kelimesinin bir pazar oluşturmasının alt yapısı ölçümden ve bu ölçümü sağlayan şirketlerden geçer. Geçtiğimiz günlerde de yapılan satın alma ile Sosyal TV’nin de ölçüm oyununa artık dahil olduğunu söyleyebiliriz. Nielsen ve NM Incite Sosyal TV verileri sağlayan SocialGuide şirketini açıklanmayan bir bedel karşılığı satın aldığı açıklandı. Bu satınalma çok da şaşırtıcı değil SocialGuide uzun zamandır Sosyal TV ölçümlerini belli standart içerisine sokmaya çalışıyordu.

1950 yılından bu yana reyting ve medya ölçümlemesi yapan Nielsen, bugünden sonra Sosyal TV’yi de ölçümleyecek ve medya planlarına renk katıp bu alanda da bir bütçeleme imkanı sağlayacak. Bu cümleyi kurabilmek esasında bir matematik problemi değil, yayıncılar, yapımcılar, TV kanalları, dağıtıcılar Sosyal TV ve gelir döngüsünü anlamalarını sağlayacak anahtar ölçümlemedir. Bu platformun ölçülebilir bir platform haline gelmesi için global pazarda girişimcileri de görmeye başladık.

Nielsen’in SocialGuide’ı satın alması kuşkusuz yeni TV ekonomisi önem taşıyan konuların başında gelir ikinci adımda da Nielsen bu sosyal TV verilerini bildiğimiz TV verileri ile etkileşime geçirip unified bir rapor verebilirse bu da endüstride büyük ses getirecektir.

Nielsen uzun zamandır Twitter ile yakın çalışmalar içerisinde ve tweetler ile kullanıcı davranışları arasındaki bağı tesbit etmeye çalışıyor. Bu döngüye SocialGuide’ın da girmesiyle artık konu daha analitik bir hal alacak. SocialGuide’da kurulduğu günden bu yana Twitter’ın TV üzerindeki etkisine bet ediyor.

Share.

About Author

Comments are closed.