Önce Symbian’da ısrar etti arkasından Windows Mobile’ı denedi ve Microsoft tarafından satın alındı ama Nokia akıllı telefon işinde bir türlü tam olarak istediği noktaya gelemedi. Mobil cihazlar bölümü yakında tamamen Microsoft‘un eline geçecek olan Nokia, sektörü lead etmeye çalışmak ve feature phone pazarında elde ettiği sektörel öncülüğü bu alana da taşımak yerine, artık Android telefonlarını piyasaya sürecek. The Wall Street Journal’ın haberine göre Google’ın Android sisteminin bir versiyonunu kullanacak akıllı telefonlar, 24 Şubat’ta Barselona’da başlayacak olan Mobile World Congress‘te tanıtılacak.

nokia2

 

Habere göre, Nokia telefonlar piyasadaki diğer Android telefonlardan farklılık gösterecek ve Google tarafından geliştirilen özelliklere ya da Google Play mağazasındaki Android uygulamalara erişim sunmayacak. Bunun yerine telefonlar, Nokia ve Microsoft tarafından oluşturulan, harita hizmeti Here, müzik dinleme hizmeti MixRadio ve Nokia uygulama mağazası gibi dijital servislerle gelecek. Haberde bu startejinin Android’in Kindle versiyonunu kullanan Amazon’un yaklaşımını andırdığı yorumu yapılıyor.

Bu hamle Nokia’nın OTT oyuncuları için de tekrar önemli bir mecra olabileceği anlamına da geliyor. Neredeyse her oyuncunun Android pazarında olduğu ve buraya çok ciddi yatırım yaptığı düşünülürse Windows platformlarında henüz tam olarak istenilen olgunluğa erişmeyen ekosistem yerine Android’in kanatları altında olmak Nokia’nın OTT pazarı oyuncularının da önemli hedefleri arasına girmesi anlamına gelecektir.

Habere dönecek olursak Nokia’nın gelişmekte olan pazarları hedeflediği bu giriş seviyesindeki telefonun teknik özellikleri ise; 5 megapiksel veya 3 megapiksel kamera, Android 4.1′in özelleştirilmiş ve çeşitli özellikleri ayrılmış bir versiyonu ve çift SIM kart desteği (akıllı telefonlarda çok rastlanan bir özellik değil), 512 MB RAM, 4 GB dahili hafıza, microSD kart yuvası, 1500 mAh kapasiteli pile sahip olması.

Share.

About Author

Comments are closed.