Başlığa bakıp OTT cihazlarının bilim kurgu filmlerinde sıklıkla gördüğümüz yapay zekaya sahip, dünyayı ele geçirmeye çalışan robotlar haline dönüşeceğini sanabilirsiniz ( aslında bu güzel bir senaryo da olabilirdi sanki:) ) ama bugünlük aktarmak istediğimiz konu online video servislerine eriştiğimiz cihaz sayılarının çok yakın vadede dünyamızın nüfusunu geçecek olmaları üzerine.

IHS’in son dönemde yaptığı bir araştırmaya göre 2017 yılı itibarı ile kullandığımız internete bağlantı özelliği olan video cihazları 8 milyara ulaşarak o gün tahmin edilen dünya nüfusunun üzerine çıkacaklar. Bu rakama hangi cihazlar dahil diye bakacak olursak listede tahmin edileceği üzere tabletler, blu-ray cihazlar, PC’ler ve online video servislerine eriştiğimiz tüm platformları görebiliriz. Günümüzde 4.3 milyar olan bu sayının çok kısa vadede %90 gibi bir artışla 8.2 milyarı bulacağı, bu da o dönemde dünya üzerinde kişi başına düşen cihaz sayısının 1.1’e erişeceği anlamına gelmekte.

2017 yılında PC’lerin bu dağılımdaki yerinin %23’ler mertebesinde olacağı düşünüldüğünde 2005’teki %95 gibi yüksek penetrasyonun ciddi sekmeye uğrayacağı ve PC dünyasının yakın vadede tablet ve akıllı telefonlara karşı biraz daha kan kaybedeceği gözüküyor. 2017 yılında akıllı telefon ve tabletlerin tüm online video cihazları içindeki payının %67, smart TV’lerin %5, oyun konsollarının ise %2 olacağı da diğer varsayımlar arasında.

Kuzey Amerika ve Batı Avrupa gibi online video cihazları anlamında olgun olan pazarlarda büyümenin stabil ve yıllık yaklaşık %10 seyretmesi, özellikle Çin’in öncülük ettiği Asya pazarında ise sektöre ilave olarak 2 milyar cihazın ekleneceği, yıllık büyümenin de %20’leri bulacağı düşünülüyor.

iPad-mini-300x272

 

Dünyamız her geçen gün online video servisleri ve cihazları ile çevrelenmekte, 7’den 70’e hepimizin hayatlarının içinde internete bağlı cihazlar önemli yer tutmaktadır. Burada internet üzerinden servisler sunan tüm operatörlerimizin de bu değişime adapte olmaları ve bu cihazlarla birlikte sunulan katma değerli servisleri ilave gelir kaynağı olarak görmekten ziyade ana iş alanlarının içine katmaları gelecekteki varlıklarını belirleyecek önemli etmenlerin başındadır.

Share.

About Author

Comments are closed.